Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca na Węgrzech. Jest coraz gorzej

0
Podziel się:

Mieszkańcy kraju chcą emigrować przede wszystkim do sąsiedniej Austrii i do Niemiec.

Praca na Węgrzech. Jest coraz gorzej
(Neilhooting/CC/Flickr)

Co piąty Węgier w wieku od 18 do 30 lat chciałby wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy i wyższych zarobków. To wyniki najnowszej ankiety opublikowanej przez węgierską Agencję Badania Opinii Publicznej _ Tarki _.

Uczestniczący w sondażu młodzi ludzie twierdzili, że na Węgrzech _ nie ma dla nich pracy a jeśli już ją zdobędą to nie są zadowoleni z zarobków _. Węgrzy chcą emigrować przede wszystkim do sąsiedniej Austrii i do Niemiec.

Coraz częściej myślą również o podejmowaniu studiów za granicą. Ponieważ rząd premiera Viktora Orbana wprowadził częściową odpłatność za studia wyższe, ankietowani twierdzą, że _ za granicą również będą musieli zapłacić za studia a przynajmniej nauczą się języka angielskiego _.

Studentów wyższych uczelni oburzyło wprowadzenie opłat na takich kierunkach jak ekonomia i prawo oraz konieczność podpisywania pisemnego oświadczenia, że w przypadku podjęcia pracy za granicą absolwent będzie musiał zwrócić państwu koszt studiów na węgierskiej uczelni.

Sondaż przeprowadzono w czerwcu w grupie 1000 respondentów.

Socjolog Istvan Hegedus - przewodniczący _ Hungarian Europe Society _ - komentując wyniki ankiety, powiedział węgierskiemu radiu publicznemu, że _ trend zarobkowej emigracji Węgrów narasta od kilku lat i nasilił się zwłaszcza po 2010 roku, kiedy władzę w kraju objęła prawica. Mimo wielu ulg socjalnych młodzi ludzie nie widzą dla siebie perspektyw samorealizacji i awansu społecznego. Młode pokolenie coraz mniej obawia się również bariery językowej i staje się coraz bardziej aktywne - _uważa Istvan Hegedus.

Reagując na wyniki ankiety opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) wezwała młodych ludzi do pozostania w kraju. Lider lewicy Attila Mesterhazy skrytykował rząd Orbana, twierdząc_ , że program gospodarczy rządu nie stwarza zachęt dla zagranicznych i krajowych inwestorów, a co za tym idzie, nie tworzy nowych miejsc pracy. _

Na Węgrzech 28 procent młodych ludzi do 30 roku życia nie może znaleźć pracy. Bezrobocie wśród wspomnianej grupy obywateli jest tym samym wyższe od wynoszącej 23 procent średniej unijnej.

Czytaj więcej w Money.pl
100 osób dziennie ucieka z kraju UE. Za pracą Ponad 100 Portugalczyków opuszcza codziennie swoją ojczyznę w poszukiwaniu pracy - szacują eksperci z portugalskiego instytutu statystyki. Wśród wyjeżdżających za chlebem przeważa młodzież.
Pracy w Polsce nadal nie ma. Nowe dane W marcu zaobserwowano wzrost liczby bezrobotnych stosunku do analogicznego okresu minionego roku.
Pieniądze z Unii nie pomogły ograniczyć... Urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy prawidłowo dysponowały pieniędzmi z UE na programy aktywizacji bezrobotnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)