Notowania

rynek pracy w polsce
26.02.2012 14:42

Praca w Polsce mało efektywna. Kto liderem w Europie?

Dłużej od Polaków pracują tylko Węgrzy i - wbrew obiegowej opinii - Grecy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fatihhoca/iStockphoto)

*Polacy, zaraz po Rosjanach, są najmniej wydajnymi pracownikami w Europie - tak wynika z najnowszych statystyk. *

Polacy pracują najmniej wydajnie, co nie znaczy, że pracują mało. Statystyczny polski pracownik spędza na wypełnianiu obowiązków zawodowych stosunkowo dużo, bo 1939 godzin rocznie. To daje trzecie miejsce w Europie - wynika z raportu OECD.

Dłużej od Polaków pracują tylko Węgrzy i - wbrew obiegowej opinii - Grecy. To właśnie Grecy są na pierwszym miejscu listy; jako jedyni w Europie spędzają w pracy ponad dwa tysiące godzin rocznie. Jeśli chodzi o czas pracy przewyższają Niemców o 40 proc.

Zdaniem niektórych ekonomistów to jednak wydajność rozumiana jako wartość PKB przypadająca na godzinę pracy pracownika jest kluczowym czynnikiem w rozwoju gospodarczym. Pod tym względem liderami w Europie są pracownicy z Luksemburga i Norwegii. Tam przeciętnie pracownik w ciągu godziny wytwarza dobra warte 75 dolarów. W Irlandii ten wskaźnik wynosi 63 dolary. Z kolei w Polsce - blisko 25 dolarów, a w Czechach - blisko 30 dolarów.

Czytaj więcej o rynku pracy w Money.pl
Euro 2012 da pracę? Na to liczą w Trójmieście Kilkaset miejsc pracy może powstać w tym roku w Gdańsku w branży usług finansowych i księgowych.
Zatrudnią 1000 osób. Do hut i kopalni KGHM planuje zatrudnić nowych pracowników głównie w hutach i kopalniach.
Tagi: rynek pracy w polsce, praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz