Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy w Polsce. Wzrasta pesymizm dotyczący koniunktury

0
Podziel się:

Jak podkreśla Agnieszka Bulik - członek zarządu Randstad, ostudzenie nastrojów znajduje odzwierciedlenie w umiarkowanych planach zwiększania zatrudnienia w nadchodzącym półroczu.

Pracodawcy w Polsce. Wzrasta pesymizm dotyczący koniunktury
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

Sezon wakacyjny przyniósł wyhamowanie wiosennego entuzjazmu na polskim rynku pracy. Z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS wynika, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba przedsiębiorców obawiających się pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Jak podkreśla Agnieszka Bulik - członek zarządu Randstad, ostudzenie nastrojów znajduje odzwierciedlenie w umiarkowanych planach zwiększania zatrudnienia w nadchodzącym półroczu.

- _ Tylko 11 procent respondentów spodziewa się wzrostu. Jeszcze w poprzedniej edycji badania było to 19 procent. Niestety aż 33 procent badanych obawia się recesji i to też jest znacząca różnica, dlatego że tylko 15 procent w poprzedniej edycji badania spodziewało się tej recesji. Większość badanych spodziewa się stagnacji tj. prawie 50 procent. To ma bezpośredni wpływ na wszystkie elementy dotyczące pracowników, gdyz pracodawcy nie planują dużych zmian _ - tłumaczy Agnieszka Bulik.

Niewielu pracowników będzie też moglo cieszyć się podwyżką wynagrodzenia. - _ W zasadzie 3/4 firm nie planuje tego rodzaju zmian, ale pojawia się już znacznie wyższy odsetek, bo 8 procent firm zapowiada obniżkę wynagrodzeń. Wyraźnie widać negatywną atmosferę dotyczącą tego, co się dzieje w gospodarce. Zaczyna być już bardzo widoczna. _

Agnieszka Bulik zwraca też uwagę, że mimo wysokiego bezrobocia, nadal spora grupa pracodawców ma trudności ze znajdowaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Przy prowadzonych rekrutacjach firmy najczęściej wykorzystują ogloszeniowe portale internetowe.

Drugim najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracowników jest korzystanie z rekomendacji znajomych. Badani oceniają, że najtrudniej dostępni są kandydaci do pracy na stanowiskach kadry zarządzającej oraz inżynierowie, mistrzowie i brygadziści.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister chce przywracac szacunek do pracy - Musimy przywrócić w Polsce szacunek do pracy - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Aktywizacja bezrobotnych jest bez sensu? Zdaniem senatora istnieją jednak sposoby na finansowanie skutecznej walki z bezrobociem.
Sytuacja na rynku pracy znacznie się pogarsza pojawia się wiele niekorzystnych zmian, których nie mieliśmy w latach poprzednich - powiedziała wiceminister pracy i polityki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)