Notowania

Przejdź na
pzu
11.02.2010 15:39

Pracownicy PZU na ulicy protestują przeciw zwolnieniom

Firma chce zwolnić ponad 2 tysiące ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)


Kilkuset związkowców z _ Solidarności _ działającej w PZU rozpoczęło protest w obronie miejsc pracy przed gmachem ministerstwa skarbu i Sejmem w Warszawie. Firma chce zwolnić 2300 osób.

Grupa PZU w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2316 etatów. Łączne zmiany restrukturyzacyjne obejmą ok. 7500 osób.

Około 2300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o _ charakterze czysto formalnym _. Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2900 osób otrzyma nowe propozycje, jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

Po przeprowadzonej restrukturyzacji i programie dobrowolnych odejść PZU zatrudnia teraz 15 500 osób.Członek zarządu PZU Rafał Stankiewicz zapowiedział, że negocjacje między przedstawicielami zarządu PZU, a związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia rozpoczną się 17 lutego. Dodał, że jeżeli nie uda się stronom dojść do porozumienia w ciągu 20 dni, zostaną przedłużone.

Przewodniczący NSZZ _ S _ w PZU Jerzy Lenart,, że związki zawodowe domagają się wstrzymania zwolnień w firmie. Związkowcy krytykują plany spółki dotyczące centralizacji prawie wszystkich jej pionów, czyli m.in. księgowości, kadr, obsługi sprzedaży. Nie zgadzają się również z ograniczeniem liczby centrów likwidacji szkód, w tym m.in. komunikacyjnych czy majątkowych.

Związkowcy trzymają transparenty z napisami: _ Stop zagładzie polskiego ubezpieczyciela _, _ Nie chcemy Klesyka, bo klient nam umyka _, _ W PZU pracują, zyski generują, ministrze co będzie, gdy załogi ubędzie _, _ Chcemy prezesa menadżera a nie wizjonera _. Związkowcy rozdają uczestnikom protestu ulotki, w których piszą, że tak duże redukcje etatów podkopią pozycję rynkową ubezpieczyciela. _ Nie znajdujemy uzasadnienia tak dużej redukcji zatrudnienia _ - czytamy w ulotce.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ UOKiK karze PZU za niedozwolone klauzule ]( http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/uokik;karze;pzu;za;niedozwolone;klauzule,176,0,576688.html )
* [ PZU zwolni ponad 2300 osób ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pzu;zwolni;ponad;2300;osob,208,0,585936.html )

Raport Money.pl

* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: pzu, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz