Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Prasa w Rosji: Tracimy pozycję na rynku gazu

0
Podziel się

W I półroczu zużycie gazu zwiększyło się, a europejski import z Rosji zmalał o 14 proc.

Prasa w Rosji: Tracimy pozycję na rynku gazu
(KellyBoreson/iStockphoto)
bDBrKLWZ

Choć w pierwszym półroczu 2010 roku Europa przewyższyła przedkryzysowy poziom zużycia gazu, jej import z Rosji zmalał o 14 proc. - informuje _ Kommiersant _.

Rosyjska gazeta podaje, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku kraje europejskie należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD zużyły o 1 proc. gazowego paliwa więcej niż w pierwszym półroczu przedkryzysowego 2008 roku. Import gazu wzrósł o 8 proc.

W tym samym czasie państwa te zmniejszyły zakup surowca od Gazpromu o 14 proc. Zyskały na tym norweski Statoil i katarski Qatar Gas, które zwiększyły eksport na ten rynek o - odpowiednio - 28 proc. i 363 proc.

bDBrKLXb

_ Tak jak planowała Komisja Europejska w toku przezwyciężania kryzysu finansowo-gospodarczego Europa zaczęła dywersyfikować źródła dostaw gazu i zmniejszać zależność od Rosji _ - podkreśla _ Kommiersant _.

Według cytowanego przez dziennik analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina, pod względem wskaźników eksportowych 2010 rok może być dla Rosji gorszy niż kryzysowy 2009 rok. _ Gazprom przegrywa z głównymi konkurentami na europejskim rynku. U podstaw spadku sprzedaży leżą czynniki subiektywne, a nie obiektywne - błędy kierownictwa Gazpromu _ - podkreślił.

Korczemkin zwraca uwagę, że wszyscy dostawcy gazu rewidują formuły cenowe w kontraktach długoterminowych. Norwegia przywiązała 25-30 proc. dostaw do cen spotowych, tj. obowiązujących w kontraktach krótkoterminowych. Efekt jest taki, że o ile w czerwcu 2008 roku Europa zużyła 5,75 mld metrów sześciennych norweskiego paliwa i 10,66 mld m sześc. rosyjskiego, o tyle w czerwcu 2010 roku dostawy z tych dwóch krajów niemal się zrównały: Norwegia - 7,68 mld m sześć., Rosja - 8,83 mld m sześc.

_ O ile kilka lat temu Norwegia dostarczała o 46 proc. gazu mniej niż Rosja, o tyle teraz różnica ta wynosi zaledwie 13 proc. Norwegia wkrótce doścignie Gazprom _ - ostrzega analityk.

bDBrKLXh

_ Kommiersant _ zauważa, że europejscy odbiorcy postulują, by także rosyjski koncern zmienił formułę cenową w kontraktach, jednak ten się na to na razie nie zgadza.

Gazeta przypomina, że 2 września Gazprom po raz kolejny obniżył swoją prognozę eksportu surowca w 2010 roku - do 140-145 mld m sześc. Dla porównania, w 2008 roku rosyjski monopolista wyeksportował 179 mld m sześc. gazu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;za;rok;bedzie;wiadomo;czy;jest;gaz;lupkowy,249,0,673017.html) Pawlak: Za rok będzie wiadomo, czy jest gaz łupkowy Wicepremier twierdzi, że korzyści przyjdą za dziesięć lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybudujemy;gazoport;nawet;bez;wsparcia;z;unii,38,0,674598.html) Wybudujemy gazoport nawet bez wsparcia z Unii W połowie września rozpoczną się prace w Świnoujściu.
bDBrKLXC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)