Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawie połowa Polaków to informatyczni analfabeci

0
Podziel się:

Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, w tym niemal co drugi Polak, nie ma pojęcia o podstawach korzystania z komputera.

bFeUJmWd

Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, w tym niemal co drugi Polak, nie ma pojęcia o podstawach korzystania z komputera - wynika z opublikowanych we wtorek danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, który nie waha się mówić o "informatycznym analfabetyzmie".

Najwięcej "informatycznych analfabetów" jest w Grecji - 65 proc., Włoszech (59 proc.), na Cyprze i w Portugalii (54 proc.). Najmniej w krajach skandynawskich: Danii i Norwegii (po 10 proc.) oraz Szwecji (11 proc.). W Polsce - 46 proc.

Raport jest wynikiem badania, w którym ankietowani musieli określić stopień znajomości obsługi komputera. Podawali m.in., czy potrafią użyć myszki, by otworzyć przeglądarkę internetową albo edytor tekstu. Były też bardziej zaawansowane pytania: o biegłość w posługiwaniu się przyciskami "kopiuj-wklej" do przenoszenia wybranych informacji, a także o umiejętność pisania własnych programów. Wystarczyło zakreślić jedną z sześciu możliwości, by zakwalifikować się jako użytkownik komputera (choć na miernym poziomie).

bFeUJmWf

Kto nie zakreślił nic, został uznany za "informatycznego analfabetę". Nie zaskakuje, że najwięcej jest ich wśród osób słabiej wykształconych, bezrobotnych oraz starszych. _ Żadnych podstaw obsługi komputera nie zna ponad połowa polskich bezrobotnych (53 proc.) _. Średnio w UE w kategorii wiekowej 55-74 lata dwie trzecie osób nie potrafi korzystać z komputera (w Polsce 81 proc., dla porównania: w Grecji 93 proc., a 27 proc. w Danii i Szwecji).

Wśród studentów najgorzej wypadają Węgrzy i Grecy - niemal co piąty (19 proc.) nie zna podstaw obsługi komputera. W Polsce przyznaje się do tego 2 proc. studentów, ale za to w Danii, Niemczech, Luksemburgu i Norwegii wśród studentów "informatyczny analfabetyzm" nie występuje wcale. Średnio w UE dotyka on 11 proc. osób z wyższym wykształceniem (tyle samo w Polsce), ale aż 20-24 proc. na Cyprze, we Włoszech, Grecji i Estonii.

Zaawansowany poziom umiejętności informatycznych deklaruje 22 proc. mieszkańców UE, ale tylko 13 proc. Polaków (29 proc. w wieku 16-24 lata, 11 proc. w wieku 25-54 i 2 proc. w wieku 55-74). Najlepsi są Islandczycy i Luksemburczycy (42 proc.).

Na zaawansowany poziom zakwalifikował się co trzeci polski student (34 proc.). Średnia w UE w tej kategorii to 43 proc. - najbardziej biegli w obsłudze komputera są studenci w Słowenii (73 proc. na poziomie zaawansowanym), Austrii i Luksemburgu (67 proc.) oraz Portugalii (65 proc.).

bFeUJmWl

Na tym samym, zaawansowanym poziomie znalazło się 6 proc. polskich bezrobotnych.

bFeUJmWG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)