Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo spadkowe
13.10.2013 11:52

Prawo spadkowe. Nadchodzi rewolucja w spłacaniu długów

Nowe przepisy z góry będą zakładały, że za długi pozostawione w spadku można odpowiadać tylko do wysokości odziedziczonego majątku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Redbaron/Dreamstime.com)

Jest szansa, że spadkobiercy będą bardziej chronieni. Szykuje się, i to może już od przyszłego roku, rewolucja w prawie spadkowym. To kluczowe dziś _ oświadczenie o przejęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza _ nie będzie już potrzebne. Prawo z góry będzie zakładało, że za długi pozostawione w spadku można odpowiadać tylko do wysokości odziedziczonego majątku.

_ - To oznacza, że w najgorszym przypadku nic nie otrzymamy _ - mówi komornik Robert Damski. - _ Odpowiadamy za długi tylko do masy spadkowej czyli mówiąc wprost to przyjęcie spadku jest dużo bezpieczniejsze _. Bo jeśli w spadku dostaniemy np mieszkanie warte 300 tysięcy złotych i dług w wysokości pół miliona to spłacić trzeba będzie tylko trzysta tysięcy, o ile spadek przyjmiemy.

Profesor Maksymilian Pazdan, który jest odpowiedzialny za zmianę prawa spadkowego przyznaje, ze ustawa z 1964 roku jest już przestarzała. Zwraca uwagę, że na przestrzeni ostatnich prawie 50 lat realia życia bardzo się zmieniły. Jego zdaniem nie może być tak aby członkowie rodzin ponosili odpowiedzialność za błędne decyzje spadkodawcy. _ - Czasem bez należytego zastanowienia ludzie zaciągają kredyty i to nie tylko w bankach, także parabankach. Później okazuje się, że spadkodawca zostawia spadek w którym jest więcej długów niż aktywów. _

Stąd zmiana prawa, a także uproszczenie ustalania stanu spadku. Obecnie robią to komornicy, którzy za godzinę pracy biorą jedną dziesiąta średniej pensji czyli średnio 370 złotych. Za rok wystarczy wykaz czyli oświadczenie złożone przez spadkobierce w sądzie bądź u notariusza.

Czytaj więcej w Money.pl
Uchronią się przed dziedziczeniem długów? W komediach romantycznych dziedziczy się winnice, w polskiej rzeczywistości można niechcący odziedziczyć same długi.
"Nie można stawiać ich ponad prawem" Nie można stawiać ponad prawem, tych którzy nadużywają immunitetu w sytuacji, kiedy dochodzi do kolizji z prawem - przekonywała marszałek Ewa Kopacz.
Prokuratorzy będą uczyć w szkołach. Za darmo Prócz Prokuratury Generalnej w ostatnich tygodniach do programu zdecydowali się przystąpić sędziowie z pozostałych apelacji oraz samorząd komorników.
Tagi: prawo spadkowe, spadek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz