Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Preferencje studentów, szukających mieszkań do wynajęcia

0
Podziel się:

Na sezonowo rozgrzewającym się rynku najmu mieszkań już prym wiodą studenci.

Preferencje studentów, szukających mieszkań do wynajęcia
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

Studenci intensywnie szukają mieszkań, w których zwykle chcą mieszkać przez cały rok akademicki, a nawet dłużej. Najchętniej we dwójkę, choć ponad połowa zainteresowana jest zamieszkaniem w większym gronie - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości Domy.pl.

Popyt na rynku najmu mieszkań szybkimi krokami zbliża się do szczytowej fazy. Jak co roku o tej porze grupą dominującą na nim są studenci, którzy na dniach zaczną opuszczać rodzinne miejscowości i przeprowadzą się do tych miast, w których rozpoczną naukę.

Z badania przeprowadzonego przez portal nieruchomości Domy.pl wynika, że w połowie sierpnia odpowiadali oni już za 42 proc. popytu na rynku najmu. We wrześniu ten odsetek może sięgnąć nawet 80 proc..

Co piąty poszukujący mieszkania do wynajęcia (22 proc.) to osoba, która już mieszka w wynajmowanym lokalu ale chce zmienić go na inny. Główne przyczyny takich decyzji to zmiana miejsca pracy, chęć zamieszkania w lokalu o wyższym standardzie, potrzeba uzyskania dodatkowej przestrzeni (liczby pokoi), a nierzadko przeciwnie - konieczność znalezienia czegoś tańszego, a więc lokalu mniejszego i/lub w gorszej lokalizacji.

Blisko 16 proc. klientów stanowią młodzi ludzie, którzy studiują lub pracują i mają gdzie mieszkać, ale chcą się usamodzielnić. Szukają oni mieszkań w tym samym mieście, a wynajem traktują jako drogę do usamodzielnia się i rozpoczęcia dorosłego życia bez rodziny „na głowie".
Tylko niewielka część popytu na rynku wynika z migracji zarobkowej. W związku z podjęciem pracy w innym mieście nowego dachu nad głową szuka co 10 klient.

Powody poszukiwania mieszkania do wynajęcia udział w popycie (%)
Źródło: Domy.pl
wyjeżdżam na studia do innego miasta 42
wyjeżdżam do pracy do innego miasta 10
chcę się wyprowadzić od rodziców ale pozostać w tym samym mieście 16
obecnie mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu ale chcę je zamienić na inne 22
szukam mieszkania/lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej 1
inny powód 9

Przybywający do miast akademickich studenci jawią się jako dobrzy, trafiający w oczekiwania właścicieli najemcy - wynika z badania portalu Domy.pl. Z racji długości roku akademickiego i niechęci do przeprowadzek w jego trakcie większość z nich (62,1 proc.) zamierza nająć lokal na okres od 7 do 12 miesięcy (najczęściej na 10 miesięcy, tj. na czas trwania roku akademickiego).
Więcej niż co trzeci student (34 proc.) chciałby w najętym mieszkaniu zatrzymać się dłużej – ponad rok, a tylko 4 na 100 poszukuje lokum na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Przewidywany przez studentów okres najmu udział w popycie (%)
Źródło: Domy.pl
do 3 mies. 1,0
do 6 mies. 2,9
do 12 mies. 62,1
ponad rok 34,0

Spośród planujących wynajem mieszkania studentów nieliczni skłaniają się do zajęcia lokalu w pojedynkę. Komfort mieszkania bez współlokatora/współlokatorki, wiążący się jednak z koniecznością samodzielnego pokrywania całego czynszu preferuje tylko co dziesiąty student. Ponad 1/3 z nich zamierza mieszkać w wynajętym mieszkaniu we dwójkę, a niewiele mniej (31,4 proc.) - we trójkę.

W ile osób zamierzasz zamieszkać w wynajętym mieszkaniu? odp. (%)
Źródło: Domy.pl
samodzielnie 10,8
we dwójkę 36,3
we trójkę 31,4
w gronie 4 lub więcej osób 21,5

Uwagę zwraca fakt, że ponad 1/5 studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia planuje zamieszkać w nich w gronie 4 lub więcej osób. Choć takie rozwiązanie może prowadzić do różnego rodzaju konfliktów i nieporozumień to bez wątpienia jego atutem jest rozłożenie czynszu i niższy koszt jednostkowy na mieszkańca.

Znajdź najtańszy kredyt gotówkowy

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny wynajmu mieszkań. Nawet spadają Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie ceny poszły w górę. Eksperci zapowiadają, że w najbliższym czasie...
Wynajem domu tańszy od mieszkania? To możliwe Uważane dotychczas za najlepsze do wynajmu mieszkania dwupokojowe mają rosnąca konkurencję. To domy.
Wynajem zyskowniejszy od lokat i obligacji Inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.
wiadomości
poradniki i raporty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)