Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier: 100 tys. zł dla rodzin poszkodowanych

0
Podziel się

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rodziny poszkodowanych dostaną po 100 tys. zł.

Premier: 100 tys. zł dla rodzin poszkodowanych
(PAP/ Radek Pietruszka)
bDzqXTCJ

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przeznaczy po około 100 tys. zł dla rodzin osób poszkodowanych w wyniku wypadku polskiego autokaru we Francji.

Zaznaczył, że będzie to nie tylko pomoc dla rodzin ofiar, ale też dla rodzin osób rannych. Poinformował też, że w dzisiaj do Polski wrócą trzy najmniej poszkodowane osoby. Pilotka wycieczki, która też ze względu na stan zdrowia mogłaby wrócić, pozostanie we Francji na życzenie tamtejszej prokuratury.

"Mamy w tej chwili jedną osobę w stanie bardzo krytycznym z niewielką szansą na przeżycie, siedem osób w stanie krytycznym, to znaczy też zagrożonych, pozostałe osoby są w stanie lepszym. Cztery z nich mogłyby już wrócić do kraju. Wrócą trzy, bo jedna z osób, która jest w dobrym stanie, musi pozostać do dyspozycji prokuratury. Chodzi o panią pilotkę, która prawdopodobnie skierowała autobus na tę drogę" - powiedział premier.

bDzqXTCL

Jak dodał, to, iż pilotka skierowała autobus na tę drogę, nie jest pewne. "W każdym razie prokuratura francuska będzie musiała ja przesłuchać. Jakie będą dalsze decyzje, tego nie wiem" - zastrzegł.

Nie wiadomo, co było przyczyną niedzielnego wypadku. Z relacji świadków wynika, że autokar mógł mieć kłopot z hamulcami, francuskie władze informują zaś, że autobus najprawdopodobniej nie miał wymaganego zezwolenia na poruszanie się po trudnej, alpejskiej drodze.

_ Do wypadku doszło na drodze z Sanktuarium Matki Bożej w La Salette - górskiej wioski w pobliżu Grenoble we francuskich Alpach. Kierowca autokaru wybrał z dwóch możliwych dróg krótszą, ale bardzo niebezpieczną drogę górską, której 8-kilometrowy (licząc w linii prostej), bardzo kręty odcinek miał 7-14 proc. spadku. _

W poniedziałek o godz. 21 ma wylądować samolot z pierwszą grupą poszkodowanych wracających do Polski.

bDzqXTCR

Pieniądze na pomoc będą pochodziły z rezerwy premiera. J.Kaczyński zapewnił, że zostaną one przekazane bardzo szybko. Szef rządu zaznaczył, że są to środki niezależne od wypłat odszkodowań z ubezpieczenia.

Pomoc finansową oferuje również Kancelaria Prezydenta. Jak poinformował dziennikarzy p.o. szefa Kancelarii Robert Draba, kancelaria przeznaczy dla rodzin ofiar około kilkunastu tysięcy złotych na jedną osobę. "Pomiędzy 250 a 300 tys. zł zostanie wypłaconych bezpośrednio ofiarom czy ich rodzinom" - powiedział Draba. Zapewnił, że środki te będą wypłacone bardzo szybko.

Według wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, śmiertelnych ofiar wypadku polskiego autokaru pod Grenoble we Francji jest 26, a 24 osoby są ranne.

ZOBACZ TAKŻE:

bDzqXTCS
bDzqXTDm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)