Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Azarow twierdzi, że gaz z Zachodu jest tańszy niż z Rosji

0
Podziel się:

Premier Ukrainy mówił o zakupach gazu na Zachodzie podczas spotkania z przedstawicielami niemieckiego koncernu Ferrostaal.

Premier Azarow twierdzi, że gaz z Zachodu jest tańszy niż z Rosji
(farvatar/iStockphoto)

Ukraina jest zainteresowana dostawami gazu z Zachodu, gdyż jest on tańszy od surowca, który Kijów kupuje od Rosji - oświadczył dziś ukraiński premier Mykoła Azarow.

_ - Ukraina może nabywać gaz z Europy zachodniej na znacznie lepszych warunkach, niż z Rosji; w europejskich kontraktach nie ma postulatu 'bierz albo płać' (take-or-pay) i nie ma kar za nieodbieranie gazu _ - oświadczył Azarow.

Premier Ukrainy mówił o zakupach gazu na Zachodzie podczas spotkania z przedstawicielami niemieckiego koncernu Ferrostaal. W ubiegłym roku Ukraińcy podpisali z tą firmą umowę o modernizacji należącego do nich odcinka gazociągu Sojuz. Program pilotażowy objął stację przesyłową w Barze w obwodzie winnickim.

Od 1 listopada 2012 roku Ukraina otrzymuje gaz od niemieckiego koncernu RWE. Do końca 2013 roku Kijów chce kupić od tego dostawcy około 8 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa. Cena gazu dostarczanego z Niemiec przez Polskę wynosi około 360 dolarów za 1000 metrów sześciennych, podczas gdy za taką samą ilość rosyjskiego gazu Ukraina płaci ponad 430 USD.

W sobotę państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy potwierdziła, że rosyjski koncern Gazprom domaga się od niej zapłacenia 7 miliardów dolarów kary za to, że nie odbiera ona takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach. Naftohaz odpowiedział, iż uprzedził rosyjskich partnerów o planach zmniejszenia odbioru surowca.

Komentatorzy w Kijowie ocenili wówczas że kara ta jest odpowiedzią Moskwy na decyzję o wydobywaniu na Ukrainie gazu łupkowego. W miniony czwartek porozumienie w tej sprawie Ukraińcy zawarli z koncernem Shell.

Czytaj więcej w Money.pl
Domagają się 7 mld dol. To zemsta Moskwy To rachunek jaki wystawił rosyjski Gazprom państwowej spółce Ukrainy za to, że nie odbiera ona od Rosji takich ilości gazu, jakie przewidziano w kontraktach.
Tak Ukraina uniezależnia się od Rosji Umowa o eksploatacji gazu łupkowego, którą Ukraina podpisała z koncernem Shell, to jeden z elementów dywersyfikacji dostaw energii na Ukrainę.
Odważna inwestycja Orlenu pochłonie miliardy W 2013 roku PKN Orlen może wykonać do siedmiu odwiertów na złożach niekonwencjonalnych gazu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)