Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Grecji: Mam obowiązek powiedzieć prawdę wszystkim Grekom

0
Podziel się

Premier Grecji Jeorjos Papandreu prosi coraz bardziej rozgniewanych rządowymi oszczędnościami rodaków o cierpliwość.

Premier Grecji: Mam obowiązek powiedzieć prawdę wszystkim Grekom
(ec.europa.eu)
bEaetNGt

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zwrócił się na łamach tygodnika _ Proto Thema _ do coraz bardziej rozgniewanych rządowymi oszczędnościami rodaków o cierpliwość. W opublikowanym wywiadzie powiedział, że rząd walczy o zapobieżenie katastrofie finansowej.

_ - Bardzo chciałbym zagwarantować każdemu błyskawiczne rozwiązanie i lepsze życie _ - oświadczył premier. - _ Byłbym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, gdybym mógł to uczynić, ale mam obowiązek być uczciwy i powiedzieć prawdę wszystkim Grekom _ - dodał. W najbliższym tygodniu parlament Grecji ma zaaprobować m.in. cięcia pensji i emerytur oraz zwolnienia tysięcy ludzi zatrudnionych w sektorze publicznym.

Dwie największe federacje greckich związków zawodowych zapowiedziały na środę i czwartek 48-godzinny strajk, który w dużej mierze sparaliżuje kraj i zbiegnie się z głosowaniem w parlamencie. Wczoraj tysiące demonstrujących wypełniły w Atenach plac Syntagma przed siedzibą parlamentu w ramach światowych protestów przeciwko kryzysowi finansowemu.

bEaetNGv

W wywiadzie Papandreu odrzucił wszelkie sugestie mówiące, że Grecja może pozwolić sobie na odstąpienie od dźwigania ciężaru zadłużenia, ocenianego na 162 proc. PKB. Szef socjalistycznego rządu powiedział, że będzie zabiegać o pomoc europejskich partnerów na szczycie w Brukseli 23 października. Dodał, że UE musi pomóc Grecji uporać się z kryzysem, który zagraża obecnie całej strefie euro.

_ - Nie jesteśmy Atlasem, który może na swoje barki wziąć wszystkie europejskie problemy _ - powiedział, sięgając po aluzję do postaci z greckiej mitologii, podtrzymującej niebo. - _ Jeśli Europa nie potrafi rozwiązać swoich problemów, konsekwencje tego będą dla wszystkich w Europie nieprzewidywalne _.

W ostatnich miesiącach zdecydowanie spadło poparcie w sondażach dla rządzącej w Grecji partii PASOK, która usiłuje sprostać twardym wymaganiom UE i MFW i codziennie staje wobec protestów różnych grup ludności: od kierowców taksówek po prawników i ludzi zatrudnianych przez gminy.

Co najmniej dwóch deputowanych PASOK zagroziło, że zagłosuje przeciwko nowemu pakietowi posunięć oszczędnościowych. Rząd jednak ma szanse, z pomocą mniejszych partii opozycyjnych, na przepchnięcie przez parlament tej ustawy.

bEaetNGB

Papandreu powiedział, że partia rządząca nie będzie miała racji bytu, jeśli nie _ dorośnie do historycznego wyzwania swoich czasów _ i wykluczył ustąpienie ze stanowiska premiera. Kadencja obecnego rządu upływa w 2013 roku, ale wielu analityków wspomina o przedterminowych wyborach.

O kryzysie w Grecji - czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecy;nie;odpuszcza;szykuja;kolejne;strajki,133,0,905093.html) Grecy nie odpuszczą. Teraz strajkować będą... Greccy taksówkarze, lekarze i śmieciarze ogłosili plany kolejnej rundy protestów przeciwko oszczędnościom, które podejmuje rząd, aby sprostać warunkom udzielenia pomocy przez kredytodawców zadłużonemu krajowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki;w;grecji;protestuja;przeciw;oszczednosciom,202,0,847818.html) Strajki w Grecji. Nie chcą oszczędności Wstrzymano ruch kolejowy, nie działa komunikacja miejska w Atenach. Strajkują też pracownicy ministerstw i kilku banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t160889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;strajkuja;codziennie;inna;grupa;zawodowa,220,0,933852.html) Strajkują. Codziennie inna grupa zawodowa Pracownicy sektora publicznego sprzeciwiają się planom rządu, który zamierza przenieść 30 tysięcy osób na umowy tymczasowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ateny;bez;komunikacji;bo;grecy;wciaz;nie;chca;ciec,20,0,918292.html) Grecy nie odpuszczają. Znów chaos w Atenach Generalny strajk w transporcie miejskim w Atenach, ogłoszony w reakcji na kolejne środki oszczędnościowe podjęte przez grecki rząd.
bEaetNGW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)