Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier mówi o obniżce VAT. Ujawnia kiedy

0
Podziel się

Internauci kontra Donald Tusk. Padały pytania o urlopy macierzyńskie i zmiany w podatkach. Zobacz, jakie padły odpowiedzi.

Premier mówi o obniżce VAT. Ujawnia kiedy
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bDyTGhcR

Wydłużenie urlopów ma sprzyjać i matkom i pracodawcom, rząd nie planuje podwyżki VAT - takie odpowiedzi padły na niektóre spośród pytań zadanych premierowi Donaldowi Tuskowi przez internautów.

_ Rząd nie planuje podwyżki podatku VAT. Jeśli sytuacja budżetowa poprawi się, zgodnie z obietnicą stawka podatku VAT powróci do poziomu sprzed podwyżki _ - czytamy w odpowiedzi na pytanie jednego z internatów przesłanej portalowi przez kancelarię premiera.

Internauci pytali szefa rządu również m.in., jaki jest sens tworzenia rocznego urlopu macierzyńskiego i czy nie obawia się, że wydłużenie urlopu macierzyńskiego może obrócić się przeciwko kobietom oraz czy nie spowoduje to jeszcze większej niechęci pracodawców do zatrudniania przyszłych potencjalnych matek.

bDyTGhcT

W odpowiedzi czytamy, że jednym z efektów wprowadzenia elastycznego urlopu macierzyńskiego - który według decyzji rodziców będzie mógł trwać od 6 do 12 miesięcy - będą właśnie korzyści dla pracodawcy poprzez wydłużenie okresu zatrudnienia na zastępstwo, co będzie skutkowało _ lepszą relacją okresu przyuczenia do pracy i w pełni efektywnego świadczenia pracy _.

Pracodawcy - mając pewność, że urlop będzie trwał pół roku - będą mieli odpowiedni czas na znalezienie zastępstwa na ten okres, będzie im się opłacało przeszkolić osobę na zastępstwo i wdrożyć ją do nowych obowiązków; mniej będzie niezaplanowanych nieobecności młodych matek, korzystających w początkowym okresie życia dziecka ze zwolnień lekarskich; łatwiej będzie też zachować miejsce pracy dla osoby powracającej z urlopu macierzyńskiego. Dłuższy urlop - podkreślono w odpowiedzi - od lat sprawdza się w takich krajach, jak Szwecja czy Wielka Brytania.

Internauci pytali premiera również m.in., jak ma zamiar pomóc rodzicom wychowującym niepełnosprawne dzieci, dlaczego pomoc dla matek (i ojców) wychowujących takie dzieci _ jest śmiesznie mała _, a państwo nie wspiera takich rodzin.

W 2011 roku - podkreślono w odpowiedzi - świadczenie pielęgnacyjne zostało podniesione o 100 zł; dodatkowa pomoc finansowa jest kierowana do matek, ojców lub faktycznych opiekunów dziecka - podstawą do wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego jest orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności dziecka, który wymusza na rodzicach lub opiekunach rezygnację z zatrudnienia ze względu na konieczność stałej i długotrwałej opieki nad dzieckiem z poważnie ograniczoną zdolnością do samodzielnej egzystencji oraz np. stałym współudziałem w codziennym procesie leczenia, rehabilitacji czy edukacji.

bDyTGhcZ

_ Zdajemy sobie sprawę, że to wciąż za mało, ale musimy brać pod uwagę ograniczenia budżetowe. W czasach kryzysu gospodarczego musimy prowadzić odpowiedzialną politykę finansowa _ - zaznaczono w odpowiedzi.

_ W 2012 roku wydatki z budżetu państwa na zasiłki rodzinne wyniosą 2 677 mln zł, zaś w 2013 roku - 3 181 mln zł, tj. o 504 mln zł więcej _ - napisano w odpowiedzi na pytanie, dlaczego od kilka lat pomoc dla rodzin, zasiłki _ są tak żenująco niskie, dlaczego pomimo wzrostu cen te zasiłki i to wsparcie jest na tym samym poziomie? _. Według informacji przesłanej przez kancelarię premiera, zasiłki rodzinne wzrosły od 1 listopada tego roku; wysokość zasiłków wynosi obecnie: 77 zł na dziecko w wieku 0-5 lat (wzrost o 9 zł, tj. o 13,2 proc.), 106 zł na dziecko w wieku 6-18 lat (wzrost o 15 zł, tj. o 16,5 proc.), 115 zł na dziecko w wieku 19-23 lata (wzrost o 17 zł, tj. o 17,3 proc.).

Na pytania dotyczące budowy drogi ekspresowej S5, m.in. dlaczego budowa trasy z Poznania do Bydgoszczy nie jest priorytetem, odpowiedziano, że plany sprzed 2008 roku zweryfikował kryzys, który ograniczył możliwości inwestycyjne, ale pomimo tego zarówno w woj. kujawsko-pomorskim, jak i w wielkopolskim można już korzystać z kilku nowych dróg szybkiego ruchu.

_ Odcinek trasy S5 między Gnieznem a autostradą A1 czeka na realizację. Sfinansowanie tej inwestycji będzie możliwe prawdopodobnie przy wykorzystaniu środków z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Obecnie na trasie S5 priorytetem jest odcinek Poznań-Wrocław _ - podkreślono.

bDyTGhda

Padły także pytania m.in. o to, dlaczego rząd za wszelką cenę forsuje w Polsce program jądrowy, choć kraje Europy Zachodniej już podjęły decyzje lub patrzą jak wycofać się z atomu (Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Włochy, Francja).

W odpowiedzi pytający zaproszony został do zapoznanie się z argumentami przemawiającymi za wykorzystaniem energii nuklearnej na: http://poznajatom.pl/. Podkreślono też, że dzisiejsza technologia jest bezpieczna i bardzo efektywna, dlatego rząd nie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowych.

Po internetowej debacie, premier poleciał do Brukseli, by wziąć udział w spotkaniu grupy przyjaciół spójności, czyli przywódców państw UE, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę. To przygotowanie do budżetowego szczytu 22-23 listopada.

W spotkaniu, organizowanym wspólnie przez Polskę i Portugalię, uczestniczyć będą - oprócz szefów kilkunastu rządów korzystających z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności - szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz przedstawiciele związków zawodowych i przedsiębiorców.

bDyTGhdb
Czytaj więcej w Money.pl
To rozwiąże problem zatorów płatniczych? Rząd przyjął projekt ustawy zakładający m.in. zniesienie obowiązku zapłaty VAT przez tzw. małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez tego podatnika zapłaty za dostarczony towar lub usługę.
Zmiany w podatku VAT od 2013 roku. Zobacz Podwyższenie stawek na niektóre produkty, niski limit opodatkowania prezentów, które można przekazać bez VAT i wiele innych. Zobacz, co się zmieni już w przyszłym roku.
bDyTGhdu
vat
wiadomości
KOMENTARZE
(0)