Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: Nie będzie handlu zarodkami in vitro

0
Podziel się:

Szef rządu zapowiedział skierowanie do jak najszybszej ratyfikacji konwencji bioetycznej, którą Polska podpisała, ale jak dotąd jej nie ratyfikowała.

Premier: Nie będzie handlu zarodkami in vitro
(CIAT/CC/Flickr)

Skierowanie do szybkiej ratyfikacji konwencji bioetycznej zapowiedział po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Jak wyjaśnił, wiąże się to z programem zdrowotnym in vitro - konwencja zakazuje handlu zarodkami.

_ - Podczas posiedzenia Rady Ministrów poinformowałem o inicjatywie szybkiego skierowania do ratyfikacji konwencji bioetycznej. Ma to związek bezpośredni z propozycją wprowadzenia programu zdrowotnego w sprawie in vitro _ - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, z konwencji wprost wynika zakaz handlu, niszczenia i prowadzenia eksperymentów medycznych na zarodkach. - _ Pani minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, minister Jarosław Gowin we współpracy z innymi ministrami przygotują w trybie pilnym konwencję do ratyfikacji _ - zapowiedział szef rządu.

Według premiera potrzebne są precyzyjne wskazówki legislacyjne - jakie przepisy polskiego prawa będą musiały zostać zmienione po wejściu konwencji w życie. Chodzi także o wskazanie ewentualnych zastrzeżeń do konwencji - rządy niektórych państw zgłaszają takie zastrzeżenia do części zapisów tego typu aktu prawnego. Tusk mówił, że nie ma obecnie sygnałów, aby takich zastrzeżeń miało być sporo.

Szef rządu podkreślił, że w kontekście programu zdrowotnego, finansowania i samej procedury in vitro oraz konwencji bioetycznej jest dla niego szczególnie istotne, aby przepisy w Polsce były _ skuteczne, kiedy ta procedura wychodziłaby poza ramy przyzwoitości _, z czym - jego zdaniem - niekiedy dziś mamy do czynienia. Dlatego położył nacisk na to, aby konwencja bioetyczna była wyposażona w przepisy wykonawcze i sankcje wobec _ łamiących zasady przyzwoitości _ w toku stosowania procedury in vitro.

Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 roku, ale jej nie ratyfikowała. Toczy się dyskusja polityków na temat tego aktu prawnego - minister sprawiedliwości Jarosław Gowin wielokrotnie podkreślał, że jest przeciwnikiem ratyfikowania jej przez Polskę.

Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z nowoczesnymi zabiegami biomedycznymi. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji, dotyczący zakazu klonowania istot ludzkich.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z Konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

Czytaj więcej w Money.pl
PO ogłasza kompromis w sprawie in vitro Szef klubu Rafał Grupiński poinformował, że konsensus ma polegać na tym, że ustawa dot. in vitro nie będzie szczegółowa.
Premier zaskoczył Kościół smiałą decyzją Tak ważne rzeczy jak in vitro powinny być dyskutowane w parlamencie - stwierdził w rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Arłukowicz tłumaczy, o co chodziło Tuskowi Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia w sprawie in vitro ma ruszyć 1 lipca 2013 roku.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)