Notowania

donald tusk
30.12.2009 18:39

Premier optymistycznie: Gospodarka nas zaskoczy

W styczniu rząd ma przedstawić plan konsolidacji finansów publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Podsumowując 2009 rok premierDonald Tuskprzyznał, że był on trudny dla wielu Polaków. W opinii szefa rządu, w 2010 r. wyniki polskiej gospodarki będą lepsze od przewidzianych w przyszłorocznym budżecie. W styczniu rząd ma przedstawić plan konsolidacji finansów publicznych.

_ - To był rok trudny dla wielu z nas. Trudy życia codziennego i kryzys globalny. Zdarzały się katastrofy i tragedie _ - mówił Tusk na swoje ostatniej konferencji prasowej w 2009 roku. W jego opinii, w kończącym się roku _ potwierdziła się ważność wielkiej polskiej solidarności między ludźmi _.

Szef rządu powiedział, że żegnamy 2009 rok _ z niekłamaną dumą w sercach , ponieważ Polska skutecznie obroniła się przed globalnym nieszczęściem kryzysufinansowego _.

_ _Według Tuska, _ zielona mapka (na tle której w 2009 roku premier i minister finansów Jacek Rostowski prezentowali wyniki gospodarcze Polski ) _stała się _ najbardziej rozpoznawalnym znakiem i polską marką w 2009 roku _. - _ Chciałbym, aby ten kolor nadziei był najbardziej stabilną barwą polityczną także w 2010 roku _ - dodał premier.

Zdaniem szefa rządu, 2010 rok będzie także pełen wyzwań i _ na pewno nie ominą nas kłopoty i problemy _. Jednak jest on gotów założyć się, iż efekty polskiej gospodarki będą w 2010 r. lepsze od przewidzianych w przyszłorocznym budżecie.

_ - A to oznacza raczej rok trochę lepszy niż zakładamy. Co nie znaczy, że będzie raj na ziemi, bo w wymiarze światowym i europejskim będzie to nadal rok trudny _ - podkreślił Tusk. Według niego, Polska będzie nadal jasnym, a może najjaśniejszym punktem w Europie.

Premier zapowiedział, że w styczniu rząd przedstawi plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, który - według niego - ma zabezpieczyć nasz kraj przed narastaniem długu publicznego.

Dodał, że wydatki muszą rosnąć zawsze trochę wolniej niż dochody, choć - jak przyznał - _ dług publiczny w Polsce nie jest dramatycznie duży w porównaniu do większości rozwiniętych państw w Europie i Stanów Zjednoczonych _.

Zdaniem Tuska, pozostaje pytanie, czy uda się zbudować akceptację ze strony opozycji lub prezydenta do projektu ministra Rostowskiego. - _ Będziemy prosić naszych partnerów i oponentów, aby ten projekt zaakceptowali _ - zaznaczył premier.

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz