Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Portugalii ostrzega przed porzuceniem Grecji

0
Podziel się:

Szef rządu Portugalii Pedro Passos Coelho ostrzegł, że w wypadku wstrzymania pomocy dla Grecji, cała Unia Europejska będzie zagrożona.

Premier Portugalii ostrzega przed porzuceniem Grecji
(ec.europa.eu)

Szef rządu Portugalii Pedro Passos Coelho ostrzegł, że w wypadku wstrzymania pomocy dla Grecji, cała Unia Europejska będzie zagrożona. Premier zapowiedział, że jego kraj sfinalizuje wielki program narodowej prywatyzacji do końca 2012 roku.

_ - Jeśli Grecja utonie, to cała Unia Europejska będzie w niebezpieczeństwie. Musimy pomóc Grecji i jednocześnie wzmocnić UE, wprowadzić bardziej zintegrowane zarządzanie gospodarcze, które będzie zajmować się zwłaszcza systemem podatkowym _ - powiedział Coelho w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania francuskiego dziennika _ Le Figaro _.

Szef portugalskiego rządu wezwał też wszystkie kraje eurogrupy do przyspieszenia procesu ratyfikowania, drugiego już pakietu ratunkowego dla Grecji. Program tej pomocy przyjęli w lipcu przywódcy państw strefy euro.

Coelho podkreślił, że pogrążona w tarapatach finansowych Portugalia ma nadzieję zakończyć program swojej prywatyzacji do końca przyszłego roku i dodał, że cała ta operacja ma przynieść budżetowi państwa 7 mld euro.

Według Coelho, już w połowie listopada ruszy prywatyzacja w sektorze energetycznym. Następnie operacja ta ma objąć inne gałęzie gospodarki. Rząd zamierza sprywatyzować m.in. należące w 100 procentach do państwa pocztę, linie lotnicze TAP i koleje.

Portugalski premier zaznaczył w _ Le Figaro _, że oferta szeroko zakrojonej prywatyzacji zainteresowała nie tylko inwestorów europejskich, ale także koncerny pochodzące z innych regionów świata, np. z Brazylii, Chin i krajów arabskich.

Przy tej okazji Coelho dodał, że jego kraj odwiedzili ostatnio przywódcy Brazylii - obecna prezydent Dilma Rousseff, a wcześniej jej poprzednik Luiz Inacio Lula da Silva - aby przedstawić walory brazylijskich firm.

Portugalia realizuje plan radykalnych oszczędności budżetowych. W porozumieniu zawartym z UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym kraj ten, w zamian za 78 mld euro pomocy kredytowej, zobowiązał się obniżyć do końca 2011 roku deficyt budżetowy z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 roku ma on wynieść 4,5 proc, a w 2013 roku - 3 proc.

Kryzys na świecie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t156442.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;o;kryzysie;to;moze;byc;male;piwo,41,0,916265.html) Rostowski znów groźnie: To mogą być małe piwa Minister finansów mówi, że _ przeżywamy w tej chwili dramatyczne momenty _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;ostrzegaja;grecje;na;powaznie,53,0,914485.html) Niemcy ostrzegają Grecję. Na poważnie Niemiecki minister finansów podkreśla, że Grecja powinna poważnie traktować zapowiedź, iż nie otrzyma kolejnej części pomocy finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)