Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier przecina dyskusje o OFE. Nie będzie większych zmian

0
Podziel się:

Tusk: Jest dyskusja, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów.

Premier przecina dyskusje o OFE. Nie będzie większych zmian
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk powiedział, że nie przewiduje _ żadnych turbulencji ani radykalnych zmian _ w kwestii OFE, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu

Zdaniem szefa rządu wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił warunkowo o ewentualnych zmianach w projekcie budżetu - byłyby konieczne, gdyby zapadły decyzje dotyczące innego sposobu naliczania wpłat do OFE.

_ - Ja nie przewiduję żadnych turbulencji ani radykalnych zmian w tej kwestii, które wymagałyby zmian w założeniach do budżetu. Jest dyskusja, debata, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów w rządzie _ - mówił Tusk.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zawiesmy;skladki;do;ofe;na;trzy;lata,118,0,712310.html) Fedak: Zawieśmy składki do OFE na trzy lata
Media podały wczoraj, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Zdaniem Pawlaka należy się spodziewać, iż w najbliższych tygodniach minister finansów Jacek Rostowski ogłosi zmiany w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok w związku z propozycjami dotyczącymi OFE.

_ - Potrzebne są rozstrzygnięcia ustawowe, jeżeli chodzi o samą możliwość zmniejszenia czy zatrzymania na dwa lata transferu do OFE. Te działania będzie podejmowała minister pracy Jolanta Fedak. Natomiast konsekwencje tego będą też budżetowe. Prace nad budżetem trwają, więc jest możliwość uwzględnienia tego typu decyzji w tym roku _ - podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że prace nad projektem przyszłorocznego budżetu powinny być sfinalizowane do końca grudnia.

Emerytury kosztują grube miliardy

Z projektu budżetu państwa na przyszły rok przygotowanego przez rząd wynika, że w 2011 roku dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie 37,1 mld złotych. To o 2,1 procent mniej niż w tym roku, ale aż o ponad 16 procent więcej niż dwa lata temu.

_

źródło: w latach 2005-2009 ZUS, w 2010 r. ustawa budżetowa, w 2011 r. projekt ustawy budżetowej _

W rzeczywistości jednak budżet do emerytur dopłaci znacznie więcej. Tylko w 2010 r. ZUS na wypłatę emerytur potrzebuje prawie 102 mld złotych. Składki zusowskie pokryją mniej więcej połowę tej kwoty. Na pozostałe ponad 50 mld zł pójdzie nie tylko część zapisanej w budżecie oficjalnej dotacji celowej (kasa państwa dofinansowuje również renty i inne zasiłki wypłacane przez ZUS), ale też ukryte wsparcie. Bo za takie należy uznać refundację składek przekazywanych do OFE.

_ - Blisko 40 mld złotych z tego co dopłacamy do FUS, to jest jawna dotacja z budżetu. Jest jednak jeszcze kolejna kwota, około 20 mld złotych i nazywamy to refundacją składek do OFE - tłumaczy Agnieszka Chłoń Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej, współautorka ustawy o emeryturach pomostowych . _Według niej jest to niejawna dotacja budżetowa. ZUS przekazuje bowiem do OFE składki wpłacane przez przyszłych emerytów objętych nowym systemem. Powoduje to jednak wyrwę w jego kasie, którą pokrywa budżet państwa.

W tej sytuacji z kasy państwa na emerytury przeznaczymy tylko do 2020 roku około 610 mld złotych. I to w najbardziej optymistycznym wariancie prognozy zusowskiej. Według niej podatnicy będą musieli ponosić koszty świadczeń emerytalnych nawet jeszcze po 2050 roku. Dopiero za około 45 lat można liczyć, że system wyjdzie na prostą.

_

_źródło: Prognoza wpływów i wydatków funduszu emerytalnego do 2060 roku

Według opracowanej przez ZUS _ Prognozy wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku – obecnie pracować może niemal 65 proc. Polaków, a tylko niecałe 17 proc. przekroczyła wiek emerytalny . _ Za 50 lat zdolna do pracy będzie mniej połowa społeczeństwa, a równocześnie do prawie 40 proc. zwiększy się odsetek seniorów, których emerytury przynajmniej w części finansowane będą ze składek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/przedsiebiorcy;dobrze;oceniaja;projekt;reformy;ofe,117,0,705909.html) Przedsiębiorcy dobrze oceniają projekt reformy OFE Minister Michał Boni proponuje m.in. wprowadzenie subfunduszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zus;lepszy;od;ofe;rzad;daje;funduszom;ostatnia;szanse,193,0,665025.html) ZUS lepszy od OFE. Rząd daje funduszom ostatnią szansę Przez jedenaście lat od wprowadzenia reformy emerytalnej najlepszy OFE zarobił dla przyszłych emerytów niewiele ponad 45 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w ZUS został zwaloryzowany o prawie 60 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;krytykuje;bruksele;za;decyzje;w;sprawie;ofe,202,0,684490.html) Rostowski krytykuje Brukselę za decyzję w sprawie OFE Minister finansów: Propozycje dotyczące nie wliczania pieniędzy dla Funduszy do deficytu są niewystarczające.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)