Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Szwecji krytykuje propozycje ws. nadzoru bankowego UE

0
Podziel się:

- Dla mojego kraju ważne jest to, by szwedzcy podatnicy albo szwedzkie banki nie płaciły za straty w systemach bankowych innych krajów - powiedział premier Szwecji.

Premier Szwecji krytykuje propozycje ws. nadzoru bankowego UE
(mrlins/CC/Flickr)

Aktualne propozycje dotyczące wspólnego nadzoru bankowego w UE nie zapewniają krajom spoza strefy euro odpowiedniego wpływu, a wiele kwestii wymaga jeszcze wyjaśnienia - ocenił w Berlinie premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

_ - Jeśli przyłączymy się (do nadzoru bankowego), to chcemy mieć odpowiedni wpływ. Obecne propozycje nam tego nie zapewniają _ - powiedział Reinfeldt dziennikarzom przed spotkaniem z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Plany dotyczące europejskiego nadzoru bankowego oraz przygotowania do szczytu UE w czwartek i piątek były głównym tematem spotkania obojga przywódców.

_ - Szwecja uważa, że europejski nadzór bankowy jest potrzebny, ale nie sądzimy, by obecne propozycje mogły być ostateczne. Lepiej zrobić to dobrze, niż zbyt pośpiesznie _ - dodał premier.

Jego zdaniem sprecyzowania wymaga jeszcze m.in. to, kto miałby przeprowadzić i sfinansować ewentualną rekapitalizację europejskich banków, które popadną w tarapaty, jeśli nadzór bankowy uzna takie wsparcie za konieczne. _ - Dla mojego kraju ważne jest to, by szwedzcy podatnicy albo szwedzkie banki nie płaciły za straty w systemach bankowych innych krajów _ - powiedział. Reinfeldt uważa też, że należy zaostrzyć wymagania dotyczące kapitału własnego banków.

Merkel powiedziała, że w pracach nad utworzeniem nadzoru bankowego pierwszeństwo musi mieć jakość, a nie tempo. _ - To nie oznacza, że nie chcemy pracować szybko, ale musimy doprowadzić do tego, by na końcu powstał lepszy nadzór bankowy niż ten, który mamy obecnie _ - dodała.

Tematem rozmowy Merkel i Reinfeldta miały być także niemieckie wyobrażenia na temat zacieśnienia współpracy w strefie euro; Szwecja nie należy do eurolandu, ale - jak zapewniła Merkel - Berlin chce omawiać proponowane kroki z krajami spoza unii walutowej. _ - Nie chcemy podejmować działań, które z góry wykluczają poszczególne państwa UE. Od początku należy stosować otwartą metodę _ - powiedziała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m19379.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polsko-szwedzkie;cwiczenia;marynarki;wojennej;na;baltyku,172,0,1170604.html) *Wielkie manewry okrętów na Bałtyku * Polskie i szwedzkie okręty, obserwować będą przedstawiciele norweskiej i włoskiej Marynarki Wojennej. Wspólny nadzór bankowy dla krajów eurolandu i chętnych krajów spoza euro ma być pierwszym etapem tworzenia unii bankowej, która z kolei stanowić ma element zacieśniania integracji Eurolandu. Plany te będą tematem czwartkowo-piątkowego szczytu UE.

Propozycja Komisji Europejskiej, która powierza funkcje nadzoru Europejskiemu Bankowi Centralnemu, została odrzucona przez Szwecję i Polskę, bo nie zapewnia krajom spoza Eurolandu takich uprawnień, jakie mają zasiadające w radzie EBC państwa strefy wspólnej waluty.

Dlatego KE i EBC szukają sposobu, aby państwom spoza strefy euro dać - jak mówił niedawno komisarz UE Michel Barnier - _ wystarczające _ prawo głosu w radzie wspólnego nadzoru.

W najnowszym projekcie wniosków szczytu UE zapisano, że należy zapewnić sprawiedliwe traktowanie i reprezentację zarówno krajów euro, jak i krajów spoza euro, które przystąpią do wspólnego nadzoru bankowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nadzór bankowy w nowym roku. "To nierealne" Europejski nadzór nad 6 tysiącami banków ma być omawiany na szczycie jako pierwszy element zacieśniania Eurolandu.
Zachęcają Grecję do wyjścia ze strefy euro Szwedzki minister finansów powiedział, że może jest to droga bolesna i skomplikowana. Trudno jednak dla niej znaleźć alternatywę.
Greenpeace na dachu elektrowni jądrowej Policja najpierw zatrzymała ponad 50 działaczy, a później jeszcze kilku kolejnych, którzy ukrywali się na dachu elektrowni jądrowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)