Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Wegier krytykuje bankierów

0
Podziel się:

Viktor Orban zarzucił im, że doprowadzili do ruiny Europę i Węgry.

Premier Wegier krytykuje bankierów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Viktor Orban zarzucił im, że doprowadzili do ruiny Europę i Węgry. Pochwalił przy tym m.in. Polskę, że obroniła mieszkańców przed negatywnymi skutkami zaciągania kredytów dewizowych.

_ - To era bankierów zrujnowała Europę i Węgry: przez ostatnie 15-20 lat wmawiali ludziom, że jest możliwe zadłużanie się bez żadnych konsekwencji _ i _ posiadanie zawsze dostępu do tanich kredytów _ - oznajmił Orban w wywiadzie dla darmowego dziennika _ Metropol _.

_ - W takich krajach jak Polska i Rumunia rządy położyły kres tej praktyce i ograniczyły dostęp do pożyczek w obcych walutach, ale na Węgrzech rządzący postanowili wspierać banki: wraz ze zmianą rządu (po wyborach w 2010 r.) mieliśmy okazję położyć kres erze bankierów i ochronić ludzi oszukanych z powodu praktyki, która obarczała ich całym ryzykiem i stratami _ - podkreślił Orban.

Orban zapowiedział w zeszły wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po preferencyjnym, stałym kursie kredytów zaciągniętych przez osoby prywatne w dewizach, m.in. frankach szwajcarskich.

Kwestia kredytów dewizowych jest dla Węgier bardzo istotnym problemem. Ma je 1,2 mln mieszkańców (na około 10 mln ludności kraju), a ich suma wynosi 6,3 bln ft (96 mld zł). W połowie roku 123 tys. Węgrów zalegało ze spłatą tych kredytów powyżej 90 dni.

Znaczną część kredytów zaciągano po kursie 150-160 ft za franka szwajcarskiego. Tymczasem w poniedziałek kurs szwajcarskiej waluty sięgał już 240 ft.

Czytaj więcej o wydarzeniach na Węgrzech
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t140019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegierski;premier;ostrzega;przez;niebezpieczenstwem;dla;gospodarki,176,0,899248.html) Premier przyznaje: Możemy zbankrutować Viktor Orban ostrzegł, że Węgrom grozi poważne niebezpieczeństwo w związku z kryzysem zadłużenia eurostrefy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t90031.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wegierski;premier;stanie;przed;sadem;za;przekrety,191,0,907967.html) Węgierski premier trafi za kraty za przekręty? Parlament węgierski uchylił immunitet poselski Ferenca Gyurcsanya, aby prokuratura mogła go przesłuchać w związku z inwestycją w budowę kasyna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;szwecja;i;wegry;przeciwne;propozycji;budzetu;ue;na;lata;2014-20,172,0,883372.html) Te kraje sprzeciwiają się budżetowi Unii Niespodzianką jest przepis jednego z nowych państw Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)