Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Węgier: Opodatkowanie banków jest uczciwe

0
Podziel się:

Viktor Orban broni planu, który ma dać do 650 mln euro.

Premier Węgier: Opodatkowanie banków jest uczciwe
(orbanviktor.com)
bECywYGJ

Premier Węgier Viktor Orban podkreśla, że jego rząd chce odzyskać suwerenność gospodarczą kraju.

_ - Instytucje finansowe muszą przyjąć na siebie część uczciwszego rozdzielenia ciężaru podatkowego na ten tymczasowy okres, dopóki gospodarka nie podniesie się, a sytuacja finansowa - nie ustabilizuje. Podatek od banków jest konieczny, uczciwy i efektywny, o ile służy interesom kraju i ludzi w bardzo trudnej sytuacji _ - powiedział premier.

Podatek od banków ma pomóc Węgrom ograniczyć deficyt budżetowy i według Budapesztu miałby przynieść rocznie do 650 mln euro. Jego nałożenie zostało spotkało się jednak z wątpliwościami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej - ich zdaniem, podatek zabiera pieniądze z gospodarki.

bECywYGL

Kilka dni temuMFW i UE zawiesiły negocjacje z Budapesztem na temat wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Węgier, która w sumie ma wynieść ponad 20 mld euro. Jak wyjaśnił MFW, podatek od banku nie był jedynym powodem. Obie instytucje domagają się od Budapesztu zdecydowanych posunięć na rzecz utrzymania w ryzach deficytu budżetowego.

Orban oznajmił w poniedziałek, że jego kraj na mocy porozumienia z MFW z 2008 roku zobowiązany jest do obcięcia deficytu budżetowego w 2010 r. do 3,8 proc., ale to do Budapesztu należy _ dobór narzędzi i moment ich zastosowania _.

Premier oznajmił, że w imieniu rządu dziękuje MFW za _ wydobycie Węgier z kłopotów _, ale teraz _ trzeba odzyskać suwerenność gospodarczą kraju. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;beda;oszczedzac;choc;nie;tona;jak;grecja,121,0,632697.html) Węgry będą oszczędzać, choć nie toną jak Grecja Rząd Orbana zapowiada posunięcia ratunkowe i oszczędnościowe, które mają uzdrowić finanse państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegierski;przemysl;w;coraz;lepszej;kondycji,128,0,631424.html) Węgierski przemysł w coraz lepszej kondycji Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu 2010 r. najmocniej od sierpnia 2007 r.
bECywYHm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)