Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier: Z Rosją trzeba twardo

0
Podziel się:

Polska nadal jest skłonna zawetować unijno-rosyjskie porozumienie o współpracy. Polskiego stanowiska nie udało się zmienić fińskiemu premierowi.

Premier: Z Rosją trzeba twardo
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

*Stanowisko polskiego rządu w kwestii zawarcia unijno-rosyjskiego porozumienia o partnerstwie i współpracy można nazwać twardym - pisze na łamach "Faktu" premier Jarosław Kaczyński. *
Premier podkreśla, że taka twarda postawa wynika z konieczności, aby bronić polskich rolników.

Nawiązując do faktu, że Unia Europejska szykuje się do zawarcia kolejnego porozumienia z Rosją, premier wyjaśnia, że Polska nie może się na nie zgodzić, skoro stare nie jest przestrzegane. W innym przypadku Rosja otrzymałaby sygnał, że nowe porozumienie nie będzie dotyczyć Warszawy.

Premier liczy, że zrozumienie w Unii Europejskiej dla polskich intencji będzie _ Nowe porozumienie UE-Rosja ma zastąpić obecne - zawarte w 1997 roku - porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA), które wygasa w listopadzie przyszłego roku. _rosło. Zwraca jednak uwagę, że Europa Zachodnia w dużej mierze żyje jeszcze w sferze mitów. Uwierzyła ona w ciągu ostatnich dziesięcioleci, że Polska to kraj o chronicznie antyrosyjskim nastawieniu. To nieprawda. To Rosja była bardzo długo antypolska – uważa premier.

Dziś bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby polsko-rosyjskie stosunki układały się dobrze - pisze Jarosław Kaczyński.

Premier podkreśla, że najpierw jednak Rosja musi przyjąć do wiadomości, że epoka, w której rządziła także w Warszawie, już się skończyła.

Polska i UE nie porozumiały się w sprawie weta

Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją, poinformował premier Finlandii Matti Vanhanen po wieczornej rozmowie w Warszawie z szefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim.

Zdaniem szefa fińskiego rządu, w sprawie negocjacji Wspólnoty z Rosją, Unia ma tylko dwie możliwości: wypracowanie wspólnego stanowiska, bądź jego brak.

"Starałem się przekonać Polskę, że w szczególnym interesie Wspólnoty i jej państw członkowskich leży zawarcie nowego porozumienia z Rosją. Potrzebujemy go i mam nadzieję, że Polska zaakceptuje mandat Premier:_ Dziś bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby polsko-rosyjskie stosunki układały się dobrze. _negocjacyjny tak, jak zrobiły to pozostałe 24 kraje" - podkreślił premier Finlandii.

Nowe porozumienie UE-Rosja ma zastąpić obecne - zawarte w 1997 roku - porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA), które wygasa w listopadzie przyszłego roku. Ma dotyczyć całego spektrum stosunków z Rosją, w tym współpracy energetycznej, także współpracy sądowej i policyjnej, wspólnych działań w polityce zagranicznej, jak również badań, edukacji czy kultury.

Swoją zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Rosją nasz kraj uzależnia m.in. od "politycznego sygnału" ze strony Moskwy w sprawie zniesienia restrykcji handlowych, nałożonych w listopadzie ubiegłego roku przez Moskwę na polskie mięso i artykuły rolne. Od Rosji nasz kraj domaga się także ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej i podpisania protokołu tranzytowego.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)