Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Ze wzrostu gospodarczego skorzystają wszyscy

0
Podziel się:

Gospodarka rośnie, więc trzeba rozwiązywać problemy socjalne - uważa premier.

Premier: Ze wzrostu gospodarczego skorzystają wszyscy

Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury - to główne ustalenia porozumienia pomiędzy rządem i NSZZ "Solidarność".

Jarosław Kaczyński podkreśla, że umowa z Solidarnością jest wyrazem polityki rządu, która ma polegać na łączeniu wzrostu gospodarczego z rozwiązywaniem problemów społecznych.

ZOBACZ TAKŻE:
Winiecki: Płaca minimalna, czy wiedza minimalna?Premier zaznaczył, że podpisanie porozumienia poprzedziły wielomiesięczne negocjacje i dodał, że Solidarność jest naturalnym partnerem dla jego rządu.

Janusz Śniadek porównał - zachowując proporcje - podpisane porozumienie do tego, które podpisano 27 lat temu w Gdańsku. Jak zauważył, Porozumienia Sierpniowe z 1980 roku zawierały, obok postulatów politycznych, także socjalne, i właśnie dzisiejsza umowa z rządem jest pierwszym krokiem do realizacji takich postulatów.

Zgodnie z porozumieniem, od stycznia przyszłego roku płaca minimalna wzrośnie do 1126 złotych brutto. Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku wzrosną natomiast o 9,3 procent, przy uwzględnieniu wskaźnika wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrostu płac wynikającego z redukcji składki rentowej od lipca 2007 i stycznia 2008 roku.

Uzgodnienia wymagające rozwiązań ustawowych zostaną wprowadzone do parlamentu w trybie pilnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)