Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Premier: Ze wzrostu gospodarczego skorzystają wszyscy

Premier: Ze wzrostu gospodarczego skorzystają wszyscy

Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury - to główne ustalenia porozumienia pomiędzy rządem i NSZZ "Solidarność".

Jarosław Kaczyński podkreśla, że umowa z Solidarnością jest wyrazem polityki rządu, która ma polegać na łączeniu wzrostu gospodarczego z rozwiązywaniem problemów społecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Winiecki: Płaca minimalna, czy wiedza minimalna?
Premier zaznaczył, że podpisanie porozumienia poprzedziły wielomiesięczne negocjacje i dodał, że Solidarność jest naturalnym partnerem dla jego rządu.

Janusz Śniadek porównał - zachowując proporcje - podpisane porozumienie do tego, które podpisano 27 lat temu w Gdańsku. Jak zauważył, Porozumienia Sierpniowe z 1980 roku zawierały, obok postulatów politycznych, także socjalne, i właśnie dzisiejsza umowa z rządem jest pierwszym krokiem do realizacji takich postulatów.

Zgodnie z porozumieniem, od stycznia przyszłego roku płaca minimalna wzrośnie do 1126 złotych brutto. Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w przyszłym roku wzrosną natomiast o 9,3 procent, przy uwzględnieniu wskaźnika wzrostu płac w sferze budżetowej i wzrostu płac wynikającego z redukcji składki rentowej od lipca 2007 i stycznia 2008 roku.

Uzgodnienia wymagające rozwiązań ustawowych zostaną wprowadzone do parlamentu w trybie pilnym.

gospodarka, wzrost gospodarczy, płaca minimalna, premier, kaczyński, wcześniejsze emerytury
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
193.151.55.* 2007-09-05 08:58
Jaki wzrost ? Kto finansuje zatrudnienia w jednostkach budżetowych ? To są podstawowe pytania, które dają czysty obraz praktycznej strony medalu. Czyżby rząd przelewa pieniądze na wynagrodzenia pracowników budżetówki. Są wskaźniki, zadania, obowiązki i marzenia polityczne ( dla pokazania przeciwnikom dobrej woli ekipy rządzącej - niezależnie od partii ), ale nie ma idących za tym, pieniędzy. Robienie sobie dobrej marki cudzym kosztem i za cudze pieniądze, to nie sztuka. To raczej żenada, choć to jest bardzo łagodne określenie.
2007-08-27 19:20 Twardy dziadyga
Gdyby nie Premier Kaczyński , to nikt o Porozumieniach Sierpniowych by nie pamiętał . Tylko ten genialny strateg doczytał porozumienia i po 27 latach sobie o nich przypomniał. A pamiętacie jakie hasła były wypisywane na poczatku tego Sierpniowego ruchu? " SOCJALIZM TAK , WYPACZENIA NIE " . I to były hasła pod którymi rodziły sie WZZ . A postulaty socjalne były tworzone w kraju o gospodarce sterowanej . Socjalistycznej. I teraz wracamy do tych postulatów ? To co , Panie Premierze Kaczyński ? Gramy na socjalizm ? Przypomnimy ludziom co wywalczyli ? Niech ze łzą w oku wspominają kartki na mięso , że żołądki mamy równe , podniesienie płacy minimalnej . Mówny o doborze kadry wg. wiedzy , a nie przynależności partyjnej , obniżmy wiek emerytalny . Panie , to już było . 27 lat temu i dopiero teraz się to Panu przypomniało. A coś nowego , od siebie i PiS-u. Liczysz Pan , na powoli wymierajacy elektorat , który w 1980 r. był już w bardzo średnim wieku. Liczysz Pan , na to , że już im skleroza myśli pomieszała. Że wystarczy słowo ZOMO, Milicja ,Partia , Komuna i pójda za Panem , bez myśli , ze łzami w oczach. A takiego , tamto pokolenie już w nic nie wierzy. Ma te swoje nędzne emerytury, służbę zdrowia taką samą , a może gorszą niż w 1980 r. Jak Panu jeszcze wierzyli dwa lata temu , to teraz wiedza jedno. Oszukałeś ich Pan , Panie Premierze. Teraz to już im wszystko jedno , który kłamca będzie w rządzie.
A Sierpniowe Postulaty to już historia. I nie czas na ich realizację. To już było.
pm53
195.238.227.* 2007-08-27 16:35
PiS ma wadze od 2 lat
Solidarnosc te postulaty sformulowala juz przed wyborami 2005 gdy poparla PiS
ida nowe wybory to i trzeba na nowo podpisac porozumienie bo kilka glosow sie przyda
Zobacz więcej komentarzy (14)