Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premierzy: Japonia i Indie wzmocnią więzy strategiczne

0
Podziel się:

Premierzy Japonii i Indii, Shinzo Abe i Narendra Modi, zgodzili się wzmocnić więzy strategiczne między obu krajami.

Premier Japonii Shinzo Abe
Premier Japonii Shinzo Abe (Center for Strategic & International Studies)

Premierzy Japonii i Indii, Shinzo Abe i Narendra Modi, zgodzili się dzisiaj w Tokio wzmocnić więzy strategiczne między obu krajami, w czasie gdy ich gospodarki, zajmujące drugą i trzecią pozycję w Azji, z niepokojem patrzą na rosnącą potęgę Chin.

Szefowie rządów zgodzili się również na przyspieszenie rozmów w sprawie ewentualnej sprzedaży ratowniczych łodzi latających dla indyjskiej marynarki wojennej. Chcą też przyspieszyć rozmowy o współpracy w sferze energetyki nuklearnej i wyrazili zadowolenie ze _ znaczącego postępu _ w negocjacjach.

_ - Obaj premierzy potwierdzili wagę więzów obronnych między Japonią a Indiami w ramach łączącego je partnerstwa strategicznego i postanowiły je aktualizować i wzmocnić _ - głosi wspólne oświadczenie Abego i Modiego.

Modi, dla którego pięciodniowy pobyt w Japonii jest najważniejszą wizytą zagraniczną od czasu wybrania go w maju na premiera, przybył do Japonii w sobotę. Celem podróży jest zacieśnienie więzów bezpieczeństwa i biznesowych między obu krajami w obliczu coraz pewniejszych siebie Chin - pisze Reuters.

Na znak bliskich kontaktów łączących obu premierów, obaj przywódcy spotkali się w sobotę w dawnej stolicy Japonii Kioto. Według agencji Reutera Modi jest jedną z trzech osób, które Abe śledzi na Twitterze, a indyjski lider podziwia nacjonalistyczną politykę Abego.

_ - Wiek XXI należy do Azji ale to, jaki będzie, zależy od tego, jak mocne będą więzy indyjsko-japońskie _ - powiedział wcześniej Modi japońskim i indyjskim biznesmenom.

_ - Widać obecnie symptomy ekspansjonizmu z XVIII wieku _ - powiedział Modi w zawoalowany sposób nawiązując do polityki Chin, z którymi Indie mają wspólną, od dawna sporną granicę. _ - Taki ekspansjonizm nigdy nie przysłuży się ludzkości w XXI wieku _ - zaznaczył.

Chińsko-japońskie stosunki uległy ochłodzeniu w związku ze sporami terytorialnymi o wyspy, a także o bolesne wydarzenia z historii II wojny światowej. Wzajemny brak zaufania wystąpił w czasie, gdy Chiny zabiegają o odgrywanie większej roli w regionie, a premier Japonii poluzowuje powojenne ograniczenia, prowadząc kraj w stronę tzw. aktywnego pacyfizmu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)