Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premierzy Polski i Norwegii liczą na budowę gazociągu do Polski

0
Podziel się:

Początkowo dostawy mogłyby się odbywać przez system rurociągów niemieckich, a docelowo do Polski zostałby przedłużony gazociąg szwedzko-norweski, podało Centrum Informacyjne Rządu./ ISB /

Premierzy Polski i Norwegii rozmawiali o budowie gazociągu dostarczającego norweski gaz do Polski, co przewidywała umowa z 2001 roku. Początkowo dostawy mogłyby się odbywać przez system rurociągów niemieckich, a docelowo do Polski zostałby przedłużony gazociąg szwedzko-norweski, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) po czwartkowej wizycie premiera Kazimierza Marcinkiewicza na obradach Rady Państw Morza Bałtyckiego w Reykjaviku.

Podczas wizyty w Reykjaviku Marcinkiewicz rozmawiał z premierem Norwegii Jensem Stoltenbergiem o budowie gazociągu i realizacji umowy podpisanej w 2001 roku, dotyczącej dostaw gazu z Norwegii do Polski., podało CIR.

„W krótkoterminowych perspektywach odbywałyby się one poprzez system niemieckich rurociągów. Natomiast długoterminowa perspektywa przewiduje przedłużenie rurociągu z Norwegii przez Szwecję do Polski” – podano w komunikacie.

Na początku maja minister gospodarki Piotr Woźniak informował, że Polska została zaproszona do udziału w budowie gazociągu z Norwegii do południowej Szwecji i liczy na możliwość przedłużenia rurociągu do Polski. Na udział Polski w przedsięwzięciu musi się zgodzić 18 konsorcjantów. Z kolei nasz kraj najdalej do końca roku musi zadeklarować ostatecznie, czy będzie brał udział w tym projekcie.

„Rozmawiano też o umowie na zakup gazu między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG)
a norweską firmą Statoil. Rządy obu państw popierają to porozumienie. Ostateczne uzgodnienia leżą jednak w gestii obu spółek

Wcześniej w tym tygodniu PGNiG zawarło ze Statoilem umowę, która ma być bazą dla zawierania poszczególnych transakcji na dostawę gazu ziemnego. Umowa ta określa ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca w zakresie dostaw gazu, natomiast szczegóły dotyczące poszczególnych dostaw, np. ilość i cena, będą każdorazowo doprecyzowywane w zawieranych w przyszłości umowach gazowych.

PGNiG zawarł we wrześniu 2001 roku umowę z grupą norweskich producentów, wśród których był Statoil, na dostawy 74 mld m. sześć. gazu do Polski w latach 2008-2024. Traktat miał być ratyfikowany w grudniu 2002 roku, ale tak się nie stało. Potem z kontraktu zrezygnowano.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)