Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes NBP kontra RPP: Bój o 4 miliardy złotych

0
Podziel się:

Konflikt narusza wizerunek obu instytucji - twierdzą ekonomiści.

Prezes NBP kontra RPP: Bój o 4 miliardy złotych
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Konflikt między władzami Narodowego Banku Polskiego, a Radą Polityki Pieniężnej narusza wizerunek obu instytucji - twierdzą eksperci.

Rząd chce, aby bank centralny jak najwięcej pieniędzy przekazał do budżetu. Rada Polityki Pieniężnej, która jest przychylna rządowi, zaproponowała sposób liczenia zysku, dzięki któremu do budżetu mogłoby wpłynąć ponad 8 miliardów złotych.

[

Prezes NBP i RPP kłócą się o rezerwy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;i;rada;polityki;pienieznej;kloca;sie;o;rezerwy,37,0,604965.html )
Prezes NBP Sławomir Skrzypek nie godzi się z decyzję Rady i zapowiada przekazanie jedynie połowę tej kwoty. Jego zdaniem uchwała Rady, zmieniająca zasady liczenia zysku banku centralnego _ jest obarczona poważnymi wadami prawnymi _.

O opinię szef NBP już tydzień temu poprosił nawet Europejski Bank Centralny. Odpowiedzi jeszcze nie ma, EBC wyda ją _ wkrótce _.

Postawę Skrzypka ostro skrytykowała wczoraj Elżbieta Chojna-Duch z RPP: - _ Zasady tworzenia i rozwiązywania rezerwy na ryzyko kursowe to wyłączne kompetencje Rady. Zarząd według ustawy o NBP realizuje uchwały RPP - _mówiła dziennikarzom. Prośbę o opinię EBC określiła jako zachowanie _ niewłaściwe i niestosowne. _

Konflikt godzi w wizerunek obu instytucji_ _

Wezwanie premiera Donalda Tuska do prezesa banku centralnego i członków RPP o zgodę i współpracę nie odniosło skutku. Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że w relacjach pomiędzy Radą Polityki Pieniężnej, a szefem NBP polityka wzięła górę nad ekonomią. Jego zdaniem _ bardzo źle się stało, iż spór jest roztrząsany na forum publicznym _. Petru uważa, że u podłoża konfliktu jest różnica w interpretacji przepisów, dotyczących liczenia zysku NBP.

[

Poseł PiS broni Skrzypka: "rząd jak Indianie" ]( http://news.money.pl/artykul/posel;pis;broni;skrzypka;rzad;jak;indianie,105,0,604777.html )
Ekonomiści podkreślają, że sytuacja może mieć bardzo niekorzystne skutki dla całej gospodarki.

_ - Spowoduje to obniżenie naszej wiarygodności jako gospodarki. Może być większa wahliwość kursu, mniej korzystna wycena naszych papierów wartościowych - _ przestrzega w rozmowie z Money.pl prof. Dariusz Filar, członek RPP poprzedniej kadencji.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)