Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes NBP zadowolony ze złotego. "Nie śpieszmy się z euro"

0
Podziel się:

Marek Belka ujawnia, kiedy nadejdzie czas wejścia do Eurolandu. Mówi o podniesieniu stóp.

Prezes NBP zadowolony ze złotego. "Nie śpieszmy się z euro"
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Polska jest zadowolona z płynnego kursu złotego, który pomaga w stabilizowaniu gospodarki - ocenia prezes NBP Marek Belka. Uważa on, że NBP może użyć stóp procentowych w celu stymulacji gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

_ - Zmienność nominalnego kursu walutowego przekłada się na większą stabilność w sektorze realnym _ - powiedział w Pekinie Belka, cytowany przez agencję Bloomberg.

Prezes NBP dodał, że Polska nie powinna spieszyć się z przystąpieniem do strefy euro, dopóki ta nie rozwiąże swoich problemów związanych z zadłużeniem i nie będzie gotowa na poszerzenie. _ Kiedy członkowie strefy euro powrócą na rynki, zaczniemy myśleć o członkostwie _ - powiedział.

Wahania kursu złotego do głównych walut

_ - Polska gospodarka może spowolnić do 2,0 proc. w jednym lub dwóch kwartałach - _ocenia prezes NBP. _ - Może tak być, że w jednym lub dwóch kwartałach gospodarka spowolni do tego poziomu _ - powiedział Belka w Pekinie. Ścieżka centralna lipcowej projekcji NBP zakłada średnioroczny wzrost PKB w 2012 roku o 2,9 proc., w 2013 o 2,1 proc. i 3,0 proc. w 2014.

NBP może użyć stóp procentowych w celu stymulacji gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba - uważa prezes NBP.

_ - Mamy możliwość użycia stóp procentowych do stymulowania gospodarki, jeśli będzie taka potrzeba _ - powiedział Belka w Pekinie.

Dodał, że bank centralny nie spodziewa się gwałtownego wyskoku inflacji, a jakikolwiek wzrost inflacji w kolejnych miesiącach wynikałby z efektów statystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
NBP ujawnia stan polskich banków. Kredyty walutowe znikną? System finansowy jest stabilny, ale bank ostrzega - _ sytuacja przedsiębiorstw pogorszy się, szczególnie zagrożone branże to... _
Złoty traci. NBP jest gotowy do działania _ - Jesteśmy przygotowani, aby łagodzić skutki kryzysu _ - zapowiadają przedstawiciele banku centralnego. Ujawniają, że...
Najnowszy raport. Kryzys w strefie euro mocno uderzy także w... Sprawdź, jakie skutki może jeszcze nieść za sobą recesja w krajach Eurolandu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)