Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes URE ujawnia, od kiedy mogą zostać uwolnione ceny gazu

0
Podziel się:

Według zapowiedzi Marka Woszczyka, w czerwcu powstanie giełda gazu, a na rynku zadziała prawdziwa konkurencja.

Prezes URE ujawnia, od kiedy mogą zostać uwolnione ceny gazu
(PAP/Paweł Supernak)
bFgryvqt

Rynek gazu dla odbiorców hurtowych mógłby zostać uwolniony w 2013 r., jeśli w połowie 2012 r. powstanie giełda gazu, a na rynku tym zadziała prawdziwa konkurencja - ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

URE przygotował dokument, zatytułowany _ Mapa drogowa uwolnienia cen gazu ziemnego _, który został skierowany do konsultacji na forum zespołu doradczego ds. liberalizacji rynku gazu przy ministrze gospodarki. Po konsultacjach, prawdopodobnie pod koniec stycznia, powinien zostać opublikowany.

Jak powiedział Woszczyk, _ mapa drogowa _ ma charakter strategii i zakłada uruchomienie w połowie 2012 r. giełdy gazu dla odbiorców hurtowych. Dodał, że jeżeli w ocenie prezesa URE rynek ten wypełni odpowiednie kryteria, to od początku 2013 r. mógłby zostać całkowicie uwolniony. Oznacza to zniesienie cen regulowanych.

bFgryvqv

Obecnie w Polsce istnieje obowiązek zatwierdzania taryf na gaz ziemny dla wszystkich grup odbiorców, także na rynku hurtowym - przypomniał Woszczyk. Zaznaczył, że zgodnie z prawem prezes URE może uwolnić rynek pod warunkiem, że stwierdzi działanie na nim konkurencji.

Optymalnym miejscem obrotu gazem jest giełda gazu, bo z mocy prawa taki obrót jest wyłączony spod regulacji cenowej; cena jest wynikiem swobodnej gry popytu i podaży, a dodatkowo podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego - dodał prezes URE.

Woszczyk podkreślił, że najważniejszym elementem planu jest dobrowolne zobowiązanie się podmiotu dominujące dziś na rynku gazu - Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - do przeprowadzenia programu uwalniania rynku gazu. Zakłada on, że PGNiG, który ma 98-proc. udział w rynku, w określonym i znanym wcześniej trybie będzie odsprzedawać część gazu na rynek hurtowy. To pozwoli wykreować ten rynek hurtowy, którego dziś praktycznie nie ma - ocenił prezes URE.

Woszczyk zaznaczył, że dobrowolność odsprzedaży gazu według określonej formuły cenowej przez PGNiG jest kluczowym elementem. Podkreślił, że prezes URE nie ma możliwości zobowiązać tej spółki do przygotowania takiego programu i liczy na jej dobrą wolę. Wypowiedzi członków zarządu PGNiG wskazują na _ odpowiedzialne podejście _ spółki do tej inicjatywy - zaznaczył.

bFgryvqB

Podkreślił, że strategia zakłada w pierwszej kolejności uwolnienie cen dla segmentu przemysłowego, który konsumuje ok. 70 proc. zużywanego o Polsce gazu i zaoferowana do sprzedaży przez PGNiG ilość gazu musiałaby być tego rzędu. Podkreślił też, że jeżeli nawet tylko część tego wolumenu znajdzie nabywców, a prezes URE stwierdzi, że na rynku istnieje jakaś alternatywa dla odbiorcy, to można podjąć decyzję o uwolnieniu cen.

Woszczyk przypomniał też, że przygotowanie _ mapy drogowej _ jest przypisane prezesowi URE w ramach działań wykonawczych w polityce energetycznej państwa. Jego zdaniem, _ mapa _ powinna mieć rangę dokumentu rządowego, bo taki charakter wpłynie zarówno na jakość, jak i wagę całego programu.

Ponadto będzie mógł być notyfikowany w Komisji Europejskiej, która wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w związku z utrzymywaniem regulowanych cen gazu, co jest sprzeczne z unijnymi dyrektywami. Mógłby to być argument za zaniechaniem pozwania Polski przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości - ocenił Woszczyk.

O podwyżkach w 2012 roku, czytaj w Money.pl
Złe wieści dla kierowców. Podali nowe ceny PKN Orlen i Grupa Lotos ogłosiły dziś nowe stawki hurtowe za benzynę i diesla. Paliwa drożały w tym roku już ponad 120 razy.
Eksperci policzyli, o ile podrożeje prąd Megawat energii może podrożeć z 300 do 400 złotych, czyli o 25 procent.
Tymi negocjacjami opóźnią podwyżkę cen Postępowanie w sprawie taryfy dla PGNiG nadal trwa i do jutra na pewno nie zostanie zakończone.
bFgryvqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)