Notowania

emerytury w polsce
04.04.2013 13:21

Prezes ZUS o OFE: radykalne zmiany są niepotrzebne

Zbigniew Derdziuk podkreśla, że zgromadzone tam środki nie są gwarantowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kulczyński)

Nie ma konieczności wprowadzania radykalnych rozwiązań w sprawie otwartych funduszy emerytalnych - uważa prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. We Wrocławiu szef ZUS-u powiedział, że widzi natomiast potrzebę poprawy efektywności systemu.

Derdziuk wziął udział w konferencji naukowej, inaugurującej obchody 80-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pytany o przyszłość otwartych funduszy emerytalnych powiedział, że jego zdaniem _ nie ma konieczności radykalnych rozwiązań _. _ ZUS jest instytucją, która wdraża rozwiązania emerytalne; decyzje w sprawie OFE są decyzjami politycznymi _ - zaznaczył.

Dodał, że obecnie potrzebne są rozstrzygnięcia dotyczące wypłacania pieniędzy z OFE. _ Trzeba też zastanowić się, czy da się zmniejszyć koszty funkcjonowania systemu. Nie możemy mówić o krótkoterminowych rozwiązaniach, tylko o długim scenariuszu. To jest wielkie wyzwanie. Po pierwsze trzeba powiedzieć, jaka będzie emerytura minimalna. Czy będzie wypłacana z pierwszego, czy z drugiego filara. Jaka jest gwarancja tych środków _ - tłumaczył Derdziuk.

Zwrócił uwagę, że _ dziś państwo gwarantuje emerytury z pierwszego filara. Środki z OFE nie są gwarantowane i podlegają prawom rynku, a ten jest zmienny - czasem daje zysk, a czasem stratę. Obywatele muszą mieć wiedzę na ten temat i jeżeli jest duże ryzyko, to też prawo wyboru _ - powiedział.

Pytany o to, czy to ZUS powinien wypłacać środki z OFE, Derdziuk odpowiedział, że to decyzja polityczna. Przypomniał jednak, że od 2009 r. ZUS wypłaca kilku tysiącom kobiet środki, którymi zarządzają OFE.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w maju rząd ma przedstawić propozycje dotyczące przyszłości otwartych funduszy emerytalnych. Dodał, że nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę nadal funkcjonować. Szef rządu powiedział też, że jeszcze w tym tygodniu będzie się starał szczegółowo zapoznać z efektami przeglądu OFE, który przygotował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. _ Będziemy poddawali analizie wnioski płynące z tego przeglądu, a także propozycje wielu ekspertów i polityków dotyczące przyszłości OFE _ - zaznaczył premier. Podkreślił, że przegląd będzie przeprowadzony z _ największą starannością _.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara.

W ramach prowadzonego przeglądu systemu emerytalnego swoją propozycję przedstawiło Ministerstwo Finansów, które chce, aby na co najmniej 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki członka OFE zaczynały być stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego całość środków z OFE znajdowałaby się już w ZUS.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że pomysł ten jest _ głęboko szokujący _. _ Rząd się na to nie zgodzi _ - oświadczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z OFE? One działają jak każdy biznes - _ OFE zostały stworzone, aby wypłacać emerytury, a z definicji jest to świadczenie, które pobiera się do końca życia _ - twierdzi minister Rostowski.
Niepokój minister. Wypłaty z OFE zagrożone? Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.
Palikot bierze się za OFE. Co z tego wyjdzie? Autorzy wniosku nawiązali także do przedstawionej kilka dni temu propozycji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Tagi: emerytury w polsce, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz