Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Prężny wzrost". Nowa prognoza dla polskiej gospodarki

0
Podziel się:

Szwajcarski bank ocenił też perspektywy dla czeskiej korony i węgierskiego forinta.

"Prężny wzrost". Nowa prognoza dla polskiej gospodarki
(PAP/EPA)

Szwajcarski bank Credit Suisse spodziewa się umocnienia polskiej waluty do 4,13 zł w stosunku do euro w okresie trzech miesięcy i 4,09 złotych w stosunku do euro w okresie dwunastu miesięcy, z około 4,23 złotych za euro obecnie. CS podwyższył też prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla Polski do 2,8 procent._ _

_ - Prężny wzrost polskiej gospodarki powinien przyciągać zagraniczny kapitał i dopomóc złotemu w doścignięciu innych walut rynków wschodzących z chwilą, gdy ustąpi stress w eurostrefie _ - napisano w komentarzu (Global Weekly Calendar). Wsparciem dla złotego są również wypowiedzi członków RPP sugerujące, że NBP ma w polityce pieniężnej nastawienie zacieśniające.

CS zauważa zarazem, że duże uzależnienie Polski od zagranicznego kapitału spowoduje, że złoty będzie podatny na zmiany globalnego nastawienia do ryzyka. Szwajcarski bank nastawiony jest również optymistycznie do perspektywy umocnienia czeskiej korony i umiarkowanie optymistycznie do umocnienia forinta.

Poprawa wskaźników wyprzedzających koniunkturę w strefie euro dopomoże czeskiej gospodarce zależnej od eksportu do eurostrefy. Trzyletni program LTRO realizowany przez EBC zmniejsza ryzyko dla czeskiego systemu bankowego. W przypadku Węgier powodem do umiarkowanego optymizmu, w ocenie CS jest perspektywa porozumienia rządu Węgier z MFW, za czym przemawiają przekonywujące względy gospodarcze i polityczne.

Credit Suisse podwyższył prognozę tegorocznego, średniorocznego wzrostu PKB dla Polski do 2,8 procent z wcześniejszej 2,6 procent, w reakcji na piątkowe dane o wzroście PKB za 2011 rok. Bank nieznacznie skorygował w górę również prognozę dla Polski za 2013 rok do 2,9 procent z 2,8 procent.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m202271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koniec;wzrostow;to;zahamuje;gospodarke;w;2012;roku,154,0,1015194.html) *Oto, co zahamuje gospodarkę w 2012 roku * GUS opublikował bardzo dobre wyniki za ubiegły rok jednak pytani przez Money.pl ekonomiści są zgodni, że tegoroczne PKB będzie już znacznie gorsze. GUS ogłosił w piątek wstępnie, że PKB za cały 2011 rok wzrósł o 4,3 procent. Przed ogłoszeniem danych CS przewidywał przyrost o 4,1 procent. Głównymi czynnikami wzrostu były inwestycje (8,7 procent) oraz wydatki gospodarstw domowych (3,1 procent).

_ Wprawdzie GUS nie opublikował danych z rozbiciem na IV kw., ale według naszych ocen PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,7 procent kdk w porównaniu ze wzrostem o 1 procent kdk w III kw. Spodziewamy się dalszego spowolnienia w I kw. 2012 roku, ale w kolejnych kwartałach gospodarka będzie się stopniowo ożywiać _ - zaznacza dzisiejszy komentarz (EMEA Economics Analyst).

Zobacz zmiany polskiego PKB w ostatnich 5 latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

CS podwyższył też tegoroczną prognozę dla Węgier do 0,6 procent z 0,4 procent oraz ubiegłoroczną do 1,6 procent z 1,4 procent. W uzasadnieniu wskazał na lepsze od zakładanych dane niemieckiego wskaźnika logistyki przemysłu PMI za styczeń (50,9 ptk w porównaniu z 47,9 ptk w listopadzie), który wzrósł drugi miesiąc z rzędu._ - Spowolnienie eurostrefy może być łagodniejsze niż przewidywano wcześniej _ - napisano w komentarzu.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
Szwajcarzy wyliczyli, jak rozwinie się Polska Tempo wyniesie 3,6 procent w 2011 roku i 4,0 procent rok później- wynika z prognoz Jana Posera, głównego ekonomisty Banku Sarasin.
Zaskakująca prognoza dla polskiej gospodarki Na ocenę Bank of America wpłynęła między innymi korekta prognoz dla Niemiec.
NBP optymistycznie o wzroście. Za to inflacja... Trudniejsza sytuacja ma panować w kilku krajach naszego regionu.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)