Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Afganistanu rozmawiał o otwarciu biura talibów

0
Podziel się:

Rozmowy obejmowały sprawę procesu pokojowego w Afganistanie w obliczu perspektywy opuszczenia kraju przez siły międzynarodowe do końca 2014 r.

Prezydent Afganistanu rozmawiał o otwarciu biura talibów
(ec.europa.eu)

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj (na zdj.) spotkał się w Dausze z emirem Kataru szejkiem Hamadem ibn Chalifą as-Sanim, aby omówić kwestie ewentualnego otwarcia przedstawicielstwa talibów, co mogłoby pomóc Kabulowi w rozmowach z tym radykalnym ruchem.

W doniesieniach z Dauhy agencja Associated Press powołuje się na katarską agencję informacyjną.

Rzecznik afgańskiego MSZ Janan Mosazaj poinformował, że rozmowy obejmowały sprawę procesu pokojowego w Afganistanie w obliczu perspektywy opuszczenia kraju przez siły międzynarodowe do końca 2014 r. oraz otwarcia przedstawicielstwa talibów w Katarze.

Kabul już wcześniej wyraził zgodę, aby talibowie otwarli swe przedstawicielstwo w Katarze pod warunkiem, że zerwą wszelkie kontakty i związki z Al-Kaidą i wyrzekną się terroryzmu. - _ Stanowisko afgańskiego rządu wobec talibów, żeby mogli otworzyć swe biuro w Katarze, jest bardzo przejrzyste. Muszą zaprzestać swych związków z Al-Kaidą i terrorystami oraz pokazać gotowość do bezpośrednich negocjacji z afgańskim rządem _ - zaznaczył Mosazaj.

Jak zauważa AP, pomimo chęci Karzaja prowadzenia rozmów z talibami i zgody Kataru na otwarcie przez nich biura w Dausze, talibowie tej oferty jeszcze de facto nie przyjęli.

Władze w Waszyngtonie uważają, że pojednanie w Afganistanie jest kluczowe dla stabilizacji w tym kraju i w regionie.

Na początku marca ambasador USA przy ONZ Susan Rice powiedziała, że Waszyngton _ jest nadal za otwarciem przedstawicielstwa talibów w Dausze, żeby ułatwić negocjacje między Wysoką Radą Pokoju a przedstawicielami talibanu _.

Wysoka Rada Pokoju jest specjalnym organem odpowiedzialnym za kontakty z talibami i innymi rebeliantami oraz za znalezienie rozwiązań mających na celu zakończenie trwającej od 2001 r. wojny w Afganistanie. Rada liczy 70 członków i jest jedną z najważniejszych inicjatyw prezydenta Karzaja.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w Afganistanie. Zobacz jakie Od poniedziałku to afgańska armia i policja będą odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa w prowincji Ghazni podał dziś portal polska-zbrojna.pl.
Afganistan w tej sprawie jest już samodzielny Pakistan jako mocarstwo regionalne posiadające broń nuklearną jest uważany za kluczowy kraj w stabilizowaniu sytuacji w Afganistanie.
"Wycofamy połowę wojsk z Afganistanu" Dania wycofa z Afganistanu ponad połowę swego 650-osobowego kontyngentu w sierpniu, na rok przed planowanym terminem - poinformowała dzisiaj premier Danii Helle Thorning-Schmidt.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)