Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent debatuje o wejściu do strefy euro

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski powiedział, że wypełnienie kryteriów przyjęcia euro jest korzystne dla gospodarki.

Prezydent debatuje o wejściu do strefy euro
(PAP/Jacek Turczyk)

_ - Kryzys zmienił nastawienie wobec euro _- ocenia prezydent. Bronisław Komorowski otworzył zorganizowaną w Pałacu Prezydenckim debatę _ Jak trwale spełnić kryteria nominalne strefy euro _. Przy przyjęciu euro kluczowy będzie kurs złotego. Tak uważa były wicepremier i minister finansów, Grzegorz Kołodko.

Prezydent podkreślił, że ekonomiczne wydarzenia ostatnich lat zmieniły opinię o wejściu do strefy euro nie tylko w społeczeństwie, ale też wśród ekonomistów. W zasadzie zanikł niemal pełny consensus co do oceny skutków wejścia do strefy euro, jak i skutków obecności w tej strefie.

Bronisław Komorowski powiedział, że wypełnienie kryteriów przyjęcia euro jest korzystne dla gospodarki niezależnie od tego, kiedy zapadnie decyzja o pożegnaniu się ze złotym. Dodał, że trzeba przerwać niedojrzałą licytację na daty wejścia do strefy euro.

_ - Odnoszę wrażenie, że gdzieś w powietrzu cały czas wisi taka chęć zamiany dyskusji na temat szans i możliwości na dyskusję o datach, o to, kto szybciej, kto łatwiej się zdeklaruje _ - powiedział prezydent.

Komorowski uważa, że przygotowanie gospodarki do przyjęcia euro to także kwestia walki o miejsce Polski w Europie. Dzięki spełnieniu europejskich kryteriów spójności gospodarczej i dodatkowym reformom nasz kraj może, zdaniem prezydenta, przenieść się ze wschodu Europy na północ, która jest synonimem konkurencyjności i sukcesu gospodarczego.

Przy przyjęciu euro kluczowy będzie kurs złotego. Tak uważa były wicepremier i minister finansów, Grzegorz Kołodko. Zabrał on głos w debacie. Kołodko powiedział, że przed przyjęciem euro będziemy pod naciskiem na rzecz jak najsilniejszego złotego. Tymczasem jego kurs powinien być korzystny dla gospodarki. _ - On nie ma być silny, ani słaby. Ma wzmacniać pozycję naszych eksporterów na rynku międzynarodowym. Kurs ma umożliwiać eksport dobrze prowadzonym firmom. Temu sprzyja obecny kurs na poziomie 4,2 zł za euro - _powiedział Kołodko.

Kołodko dodał, że do przyjęcia euro wystarczy spełnić kryteria z Maastricht. Należy jednak zaostrzyć dwa z nich: deficyt budżetowy powinien spaść do dwóch procent, a dług publiczny do 50 procent PKB.

Do udziału w debacie zaproszono między innymi prezesa NBP Marka Belkę, przewodniczącego Rady Gospodarczej przy premierze Jana Krzysztofa Bieleckiego i około 20 innych ekonomistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy do strefy euro? Według prezydenta, po wyborach - _ Zamiast rozważać kwestie teoretycznie możliwą, powinniśmy się skoncentrować na pierwszym etapie, czyli uzyskaniu tych kryteriów _ - powiedział Bronisław Komorowski.
Zaskakujące zapowiedzi na szczycie w sprawie euro Prezydent i premier naradzili się, jak zastąpić złotego unijną walutą. Padły terminy i daty.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)