Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Iranu broni swoich ministrów

0
Podziel się

Zdaniem Hasana Rowhaniego wybrani przez niego ministrowie zapewnią pokonanie kryzysu ekonomicznego i izolacji dyplomatycznej państwa.

Prezydent Iranu broni swoich ministrów
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)
bErkehCJ

Występując w parlamencie nowy prezydent Hasan Rowhani (na zdjęciu) oświadczył, że wybrani przez niego ministrowie zapewnią pokonanie kryzysu ekonomicznego i izolacji dyplomatycznej państwa.

Przemówienie prezydenta otworzyło parlamentarną debatę nad zatwierdzeniem składu rządu._ - Wasz głos w sprawie wotum zaufania dla ministrów nie jest po prostu głosem dotyczącym pojedynczych osób, jest to głos dotyczący całego rządu i jego planów _ - powiedział deputowanym Rowhani.

Obiecał jednocześnie walkę z inflacją i bezrobociem, forsowanie bardziej _ konstruktywnej _ polityki zagranicznej oraz rozluźnienie społecznych rygorów, egzekwowanych przez jego konserwatywnego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada.

bErkehCL

Mający opinię polityka umiarkowanego Rowhani objął urząd prezydenta 3 sierpnia po wygraniu 14 czerwca pierwszej tury wyborów, w której pokonał bardziej konserwatywnych kontrkandydatów. Uzyskał wtedy poparcie wyborców centrowych i sprzyjających reformom, ale ma także bliskie powiązania z konserwatystami.

Jak oświadczył w parlamencie, członków swego gabinetu dobrał według kryterium ich doświadczenia, a nie przynależności do określonej frakcji politycznej.

Wielu spośród nominatów Rowhaniego to technokratyczni weterani, którzy służyli w ekipach wcześniejszych prezydentów - centrowego Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego oraz reformistycznego Mohammeda Chatamiego.

Wydaje się jednak, że konserwatywne frakcje w parlamencie przeciwstawią się niektórym kandydaturom. Jak poinformowała irańska agencja ISNA, uważany za zdecydowanego konserwatystę deputowany Ruhollah Hosseinian powiedział, że zostanie zatwierdzonych 80 proc. personalnych propozycji prezydenta.

bErkehCR

Głosowanie nad składem rządu odbędzie się zapewne pod koniec bieżącego tygodnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w Iranie. Kobieta u władzy! Nowy prezydent Iranu Hassan Rowhani mianował profesor prawa i byłą deputowaną Elham Aminsadeh jednym z wiceprezydentów.
Kryzys w Iranie. Proszą o zniesienie sankcji Wśród sygnatariuszy dokumentu jest kilka znanych osób z irańskiej opozycji.
Ważna deklaracja prezydenta Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że jest zdeterminowany, by rozwiązać spór z zachodnimi mocarstwami dotyczący irańskiego programu nuklearnego.
bErkehDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)