Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski powrócił z wizyty w Chinach

0
Podziel się:

Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka.

Prezydent Komorowski powrócił z wizyty w Chinach
(prezydent.pl/GFDL)
bFeQnUER

Prezydent Bronisław Komorowski powrócił w czwartek z kilkudniowej wizyty w Chinach. Jej celem było przede wszystkim wzmocnienie polsko-chińskich stosunków politycznych i gospodarczych.

Była to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Państwie Środka. Komorowski spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz chińskich - przewodniczącym ChRL (prezydentem) Hu Jintao, premierem Wen Jiabao i przewodniczącym parlamentu Wu Bangguo.

Delegacji oficjalnej prezydenta w Chinach towarzyszyło ok. stu przedstawicieli firm z wielu sektorów: energetycznego, maszynowego, finansowego, zielonych technologii, transportowego, budowlanego i farmaceutycznego, w tym przedstawiciele takich firm jak KGHM Polska Miedź, Orlen, Enea, PLL Lot, Huta Stalowa Wola, Kopex, Petrolinvest, Polfa Łódź, Bakoma, Bioton etc.

bFeQnUET

Podczas wizyty Bronisław Komorowski i Hu Jintao podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami. Polska dołączyła tym samym do grona siedmiu krajów UE, których stosunki z Chinami mają rangę strategicznego partnerstwa.

W obecności obu prezydentów minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała międzyresortowe porozumienie o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce to główne postanowienia polsko-chińskiej umowy o współpracy akademickiej.

Prezydent Komorowski uczestniczył w forum inwestycyjnym w Szanghaju i forum gospodarczym oraz forum rektorów szkół wyższych w Pekinie.

W ostatnim dniu pobytu Komorowski pozytywnie ocenił wizytę, podkreślając, że otwiera ona zupełnie nowe perspektywy współpracy. Wyraził zadowolenie z podpisania tego dnia przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Z satysfakcją odnotował podniesienie polsko-chińskich relacji do poziomu strategicznego partnerstwa. Dodał, że jego wizyta otworzyła również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.

bFeQnUEZ
Czytaj więcej o wizycie prezydenta
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;odwiedzil;chiny,219,0,992987.html) Komorowski: Pięć powodów dla Chińczyków Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał w poniedziałek w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t99256.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;o;celach;wizyty;w;chinach,85,0,992597.html) Komorowski chce stworzyć dobry klimat Polskiemu prezydentowi towarzyszy duża delegacja przedstawicieli biznesu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t99255.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;jedzie;do;chin;po;inwestycje,90,0,992090.html) Komorowski i Pawlak lecą po pieniądze Delegacji będzie towarzyszyła grupa kilkudziesięciu przedstawicieli największych polskich firm.
bFeQnUFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)