Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcyza
26.08.2005 12:15

Prezydent: Minister finansów nikogo nie straszy, ale działa w obronie budżetu

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że minister finansów nikogo nie straszy, ani nie naciska na parlamentarzystów, kiedy przestrzega, że skutkiem ponownego uchwalenia ustawy o zwrocie VAT w budownictwie może być wzrost akcyzy na paliwa. To - według prezydenta - działanie w obronie budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"To, o czym minister finansów mówi dzisiaj, że gdyby ustawa została uchwalona, moje weto odrzucone, to trzeba będzie szukać tych środków chociażby w zwiększeniu akcyzy na paliwa, to nie jest ani straszenie, ani próba jakiegoś nadzwyczajnego nacisku na parlamentarzystów, tylko pokazanie realiów finansowych państwa polskiego" - powiedział prezydent w piątek w radiowych "Sygnałach Dnia".

Dodał, że te pieniądze minister musi gdzieś znaleźć, a chodzi co najmniej o 4 mld zł.

W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu Sejm ma rozpatrzyć prezydeckie weto wobec ustawy o zwrocie VAT w budownictwie. Większość klubów deklaruje, że będzie głosować za ponownym uchwaleniem ustawy.

"Ja w pełni rozumiem i popieram ministra Gronickiego, kiedy on nie chce zwiększać deficytu budżetowego, bo zadaniem Polski w najbliższych latach jest zbilansowanie budżetu, czyli zmniejszenie deficytu do momentu, w którym będziemy tyle wydawać, ile mamy wpływów do budżetu. Ten okres jest jeszcze przed nami, ale taki dzień musi kiedyś nastąpić" - powiedział Kwaśniewski.

Pytany, dlaczego odmówił podpisania ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane, prezydent odparł, że uwzględnił w tej sprawie argumentację rządu. Rząd - według niego - był gotów na daleko idące ustępstwa w sprawie zwrotu VAT w budownictwie, ale pod warunkiem, że zostaną przez Sejm przyjęte inne oszczędnościowe propozycje dotyczące budżetu. Tak się jednak nie stało i pieniędzy na zwrot VAT-u w budżecie nie ma.

Zawetowana we wtorek przez prezydenta ustawa miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. VAT-u na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006, a zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2007 roku.

Tagi: akcyza, vat, gronicki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz