Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
03.03.2014 21:27

Prezydent na premierze filmu "Kamienie na szaniec"

Producent nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Zwrócił uwagę na żółto-niebieskie wstążeczki, które harcerze rozdawali w teatrze widzom przybywającym na premierę filmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski zasiedli na widowni podczas dzisiejszej, uroczystej premiery filmu Kamienie na Szaniec w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Adaptacji książki Aleksandra Kamińskiego podjął się reżyser Robert Gliński. Główne role, _ Zośki _ i _ Rudego _, zagrali Marcel Sabat i Tomasz Ziętek. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman.

Zapraszając publiczność na premierowy seans, reżyser - przywitany w teatrze oklaskami - podkreślał, że dyskusje o filmie _ Kamienie na szaniec _ rozpoczęto jeszcze przed jego premierą. - _ Bardzo dziękuję wam widzowie za te dyskusje, za te rozmowy o wartościach, za rozmowy o ideach. Teraz film już idzie do kin, więc będziemy, mam nadzieję, równie gorąco dyskutować po premierze _ - powiedział.

Gliński podziękował także wszystkim, którzy pracowali przy filmie, szczególnie młodym aktorom. - _ Myśmy się zdecydowali, i tutaj dziękuję producentowi za tę odwagę, że wszystkie młode postacie są grane przez młodych aktorów, którzy są nieznani. To są debiutanci. Oni są po raz pierwszy na ekranie i po raz pierwszy na takiej premierze. To dla nich jest wyjątkowe święto. A to, co pokazują na ekranie, myślę, że jest fantastyczne _ - powiedział reżyser.

Do publiczności w Teatrze Narodowym zwrócił się również producent filmu Mariusz Łukomski. - _ Za mną stoi tyko część ekipy. To są różne pokolenia - i stare wygi, i debiutanci. Dla nas starszych +Alek+, +Zośka+, +Monia+ i +Hala+ to są nasze matki i nasi ojcowie. Dla młodych zrobiliśmy ten film. Ja zrobiłem ten film dla swoich synów, dla ich koleżanek i kolegów, żeby mieli ideały, żeby brzydzili się kłamstwem, żeby mieli swoje zdanie. I wierzę, że po obejrzeniu tego filmu większość młodzieży przeczyta książkę jeszcze raz albo pierwszy raz _ - podkreślił Łukomski.

Producent nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Zwrócił uwagę na żółto-niebieskie wstążeczki, które harcerze rozdawali w teatrze widzom przybywającym na premierę filmu. _ - Chciałbym żeby takie słowa jak ojczyzna, honor, patriotyzm, wolność, przyjaźń, bohaterstwo szczególnie dzisiaj, stąd ta wstążeczka, w sytuacji Ukrainy, gdzie również giną młodzi ludzie rzucając butelki z benzyną, żeby te słowa wypełniły się treścią _ - powiedział Łukomski.

Do kin w całej Polsce _ Kamienie na szaniec _ trafią 7 marca. Film koncentruje się na relacji dwóch bohaterów: Tadeusza Zawadzkiego i Jana Bytnara. Ma strukturę trzyczęściową. Pierwsza część opowiada o środowisku harcerzy, o tym, jak żyli, funkcjonowali podczas okupacji; o akcjach małego sabotażu, a także o koleżeństwie, przyjaźni, miłości, o dziewczynach bohaterów, rodzinach _ Zośki _ i _ Rudego _. W części drugiej _ Zośka _, początkowo samotnie, stara się doprowadzić do odbicia _ Rudego _. Drugi wątek w tej samej części filmu przedstawia katowanie _ Rudego _ w gmachu w al. Szucha, gdzie siedzibę miało gestapo. Część trzecia w zamyśle reżysera ma być _ kinem zadumy nad wartościami, sprawami ducha _. _ Zośka _ zostaje sam. Po śmierci kolegów pogrąża się w depresji. Nachodzą go refleksje nad fundamentalnymi wartościami etycznymi. Film kończy się atakiem na strażnicę w Sieczychach. Podczas tej akcji poległ _ Zośka _.

Oprócz Marcela Sabata i Tomasza Ziętka, w obsadzie filmu _ Kamienie na szaniec _ są m.in.: Kamil Szeptycki w roli _ Alka _; Krzysztof Globisz jako Józef Zawadzki, ojciec _ Zośki _; Danuta Stenka jako Zdzisława Bytnarowa, matka _ Rudego _; Artur Żmijewski jako Stanisław Bytnar, ojciec _ Rudego _; Wojciech Zieliński jako Stanisław Broniewski _ Orsza _, dowódca Akcji pod Arsenałem oraz Andrzej Chyra - jako odpowiedzialny za kontakty z Szarymi Szeregami major Jan Kiwerski, który od 1942 r. był dowódcą Oddziałów Dyspozycyjnych, a potem Oddziałów ("Motor" - _ Sztuka _) Kedywu Komendy Głównej AK.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz