Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Prezydent nie ma powodów zawetować OFE"

0
Podziel się:

Piątkowa debata ekspercka organizowana przez Bronisława Komorowskiego odbędzie się bez udziału polityków.

"Prezydent nie ma powodów zawetować OFE"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFevvkid

Prezydencki doradca Jan Lityński powiedział, że na razie nie ma powodów, aby mówić o ewentualnym wecie prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Dodał, że prezydencka debata ekspercka ws. zmian w OFE odbędzie się bez udziału polityków.

Lityński powiedział w radiowej Trójce, że początkowe obniżenie składki trafiającej do OFE z 7,3 procent do 2,3 procent, a następnie jej stopniowe zwiększenie do poziomu 3,5 procent, nie jest powodem do zawetowania rządowej ustawy przez prezydenta.

_ - Prezydent musi mieć znacznie bardziej istotne powody. Rząd jest od tego, aby rządzić i w związku z tym nie ma żadnego naruszenia praw ani przepisów _ - powiedział Lityński. Zaznaczył, że jeżeli proponowane przez rząd zmiany będą budzić jakiekolwiek wątpliwości prawne, to prezydent na pewno zasięgnie opinii ekspertów, po czym podejmie stosowną decyzję.

bFevvkif

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW
Prezydencki doradca podkreślił także, że piątkowa debata ekspercka organizowana przez Bronisława Komorowskiego ws. rządowego projektu zmian w OFE odbędzie się bez udziału polityków._ - Będą zaproszeni wybitni specjaliści zarówno w dziedzinie ekonomii jak i polityki społecznej. Niezaproszenie polityków oznacza niezaproszenie przedstawicieli klubów poselskich _ - zaznaczył. Dodał, że jeszcze dziś ma być znana lista ekspertów zaproszonych na piątkową debatę.

W debacie, której organizatorami są prezydenccy ministrowie Irena Wóycicka i Olgierd Dziekoński oraz doradca ekonomiczny Komorowskiego prof. Jerzy Osiatyński, według zapowiedzi dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Joanny Trzaski-Wieczorek weźmie udział m.in. prof. Leszek Balcerowicz.

Komorowski mówił pod koniec lutego, że _ w jakiejś mierze _ jest wdzięczny byłemu szefowi NBP, że sformułował _ bardzo radykalne _ tezy związane z reformą systemu emerytalnego. Prezydent podkreślił jednocześnie, że Balcerowicz w jego przekonaniu wypowiedział się _ troszkę za ostro _.

bFevvkil

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że początkowo składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 procent do 2,3 procent, potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 roku osiągnąć poziom 3,5 procent. W projekcie, którego pierwsze czytanie ma odbyć się w Sejmie 16 marca, zapisano 30-dniowe vacatio legis. Premier Donald Tusk chciałby, aby zmiany w systemie OFE weszły w życie 1 maja.

Pod koniec stycznia rządowe propozycje zmian w OFE ostro skrytykował Balcerowicz, mówiąc m.in., że rząd _ naraża się na zarzuty niekonstytucyjności _. Opowiedział się za zachowaniem w pełnym wymiarze transferu do II filaru systemu emerytalnego i jednoczesnym uzdrawianiem finansów poprzez większą dawkę reform.

Także w styczniu list do premiera Donalda Tuska w sprawie zmian w OFE skierował prezydent Komorowski. Postulował w nim m.in. zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS i umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t134750.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;fedak;i;rostowski;chwala;eksperci;krytykuja,221,0,790749.html) Zmiany w OFE: Fedak i Rostowski chwalą, eksperci krytykują Rządowy projekt zmian w OFE to konieczny i budujący kompromis - mówią ministrowie Donalda Tuska. Na tak ważne reformy potrzeba więcej czasu, uważają eksperci i opozycja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t130299.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;zdaniem;opozycji;za;szybko,196,0,790724.html) Zmiany w OFE zdaniem opozycji za szybko Politycy PiS i SLD krytykują rządowy projekt reformy emerytalnej, przede wszystkim "hazardowe" tempo wprowadzania zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/obnizenie;skladki;do;ofe;to;krok;w;dobrym;kierunku,6,0,727046.html) Obniżenie składki do OFE? "To krok w dobrym kierunku" Jestem gotowa pracować nad tym projektem - mówi Jolanta Fedak.
bFevvkiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)