Notowania

prezydent
04.10.2013 19:53

Prezydent podpisał nowelizację budżetu

W komunikacie przypomniano, że sytuacja gospodarcza kraju okazała się gorsza niż zakładano przy sporządzaniu budżetu na ten rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację budżetu na 2013 r. - poinformowała Kancelaria Prezydenta w piątek w komunikacie. Wskazano w nim, że ustawa ma dostosować dochody, wydatki i deficyt budżetu państwa na 2013 r. do sytuacji gospodarczej.

W komunikacie przypomniano, że sytuacja gospodarcza kraju okazała się gorsza niż zakładano przy sporządzaniu budżetu na ten rok. Zaznaczono, że główne zmiany ustawy budżetowej dotyczą zmniejszenia dochodów i wydatków budżetu państwa oraz zwiększenia maksymalnego deficytu do poziomu 51,6 mld zł.

_ - Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent RP ze zrozumieniem przyjął konieczność tegorocznych oszczędności, również w strategicznym obszarze, jakim jest modernizacja armii. Prezydent jest przekonany, że tegoroczne cięcia w budżecie wojska będą decyzją jednorazową, ograniczoną wyłącznie do tego roku _ - podkreślono w komunikacie.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. powiększyła tegoroczny deficyt o ok. 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem korekty były niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec. W ustawie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł.

Wraz z nowelizacją budżetu znowelizowano także tzw. ustawę okołobudżetową na 2013 r. Prezydent podpisał ją we wtorek. Głównym celem przewidzianych w niej zmian jest ograniczenie wydatków budżetowych zaplanowanych na br. oraz rozdysponowanie zaplanowanych rezerw celowych w terminach innych niż wynikające z przepisów ogólnych.

Nowela zawiesza w tym roku przepis, zgodnie z którym na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB. Przewidziano, że na finansowanie obrony zostanie przeznaczonych z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł.

Nowelizacja ustawy okołobudżetowej zawiesza także w 2013 r. waloryzację środków na dofinansowanie zadań projakościowych. Nowela odnosi się też do finansowania infrastruktury kolejowej. Środki z budżetu na ten cel mają być zastąpione środkami PKP PLK. Ustawa przewiduje ponadto, że pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego będzie można przeznaczać nie tylko na remonty dróg, ale też na ich przebudowę.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe regulacje dotyczące kart płatniczych Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje kwestie związane z pieniądzem elektronicznym i instytucjami pieniądza elektronicznego.
To początek końca Poczty Polskiej? Podpisana przez prezydenta ustawa, otwiera rynek dla konkurencji Poczty Polskiej i likwiduje jej monopol w...
Podrożeje alkohol i papierosy. Co jeszcze zaplanowali rządzący? Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej. Sprawdź, co to oznacza dla Polaków.
Senat uchwalił nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwa Ustawa trafi teraz z powrotem do Izby Reprezentantów, a gdyby obie izby Kongresu nie porozumiały się w sprawie jej ostatecznego brzmienia, 1 października nastąpiłaby częściowa blokada wydatków budżetowych.
Tagi: prezydent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz