Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o podpisie elektronicznym

0
Podziel się:

Prezydent podpisał w czwartek ustawę o podpisie elektronicznym, która stanowi, że będzie on tak samo ważny jak podpis złożony odręcznie. Umożliwi to bezpieczne zawieranie umów przez Internet.

'Ustawa jest ważnym sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że Polska się rozwija. Podpis elektroniczny gwarantuje autentyczność, pewność i bezpieczeństwo' - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski na czwartkowej konferencji.

Prezydent podpisał ustawę odręcznie, a następnie elektronicznie.

Zgodnie z ustawą podpis elektroniczny pod dokumentem wysyłanym przez Internet będzie wywoływał takie same skutki prawne jak podpis odręczny pod rzeczywistym dokumentem.

Podpis będzie również jednoznacznie określał tożsamość osoby podpisującej się.

Każdy podpis elektroniczny będzie się składał z dwóch części: publicznej i prywatnej. Dopiero zestawienie tych dwóch części podpisu stanowić będzie o jego ważności. Prywatna część podpisu będzie zapisana na specjalnej karcie. Będzie ją mógł odczytać tylko właściciel za pomocą specjalnego czytnika. Jawna, publiczna część podpisu elektronicznego będzie natomiast publikowana w Internecie. Podpis elektroniczny może też zawierać datę dokonania tej czynności.

Podpisem elektronicznym będą mogły się posługiwać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

'Ta ustawa jest fundamentalna dla środowiska informatycznego. Po raz pierwszy stwarza możliwość uznawania transakcji zawieranych w Internecie w formie elektronicznej jako równoprawnej z zawieranymi w formie tradycyjnej' - powiedział PAP Wiesław Paluszyński z TP Internet, jeden z twórców ustawy.

Wprowadzenie podpisu elektronicznego ma zwiększyć bezpieczeństwo handlu za pośrednictwem Internetu.

Zdaniem specjalistów ustawa o podpisie elektronicznym jest pierwszym z aktów prawnych niezbędnych w stworzeniu regulacji prawnych potrzebnych do funkcjonowania obywateli, urzędów administracji państwowej i publicznej, a także gospodarki w społeczeństwie informacyjnym.

Ustawa wejdzie w życie za 9 miesięcy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)