Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę o pomocy dla przedsiębiorstw w kryzysie

0
0
0
Podziel się

Rządowa ustawa zakłada, że firmy, których obroty spadły w ciągu pół roku przynajmniej o 15 proc., mogą wprowadzić instytucję przestoju ekonomicznego.

Prezydent podpisał ustawę o pomocy dla przedsiębiorstw w kryzysie
(Edyta Strzelec/Reporter)
bCNNeCGd

Ogłoszenie przestoju pozwoli obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.

Przedsiębiorca, który wprowadzi instytucję przestoju ekonomicznego, będzie mógł ubiegać się na jego czas o dofinansowanie wynagrodzeń i opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników. Pracownikom przysługiwać będzie wówczas wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej.

Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawca będzie mógł także otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów szkoleń dla pracowników.

bCNNeCGf

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m36612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kto;placi;najwiecej;za;kryzys;w;unii;europejskiej,107,0,1306475.html) *Kto płaci najwięcej za kryzys w Unii? * Podejmowane obecnie reformy systemów podatkowych powinny zapewnić, by każdy wpłacał swój uczciwy udział i otrzymywał wsparcie, jakiego potrzebuje. Instytucję przestoju można będzie wprowadzić na podstawie układu zbiorowego pracy lub porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Rząd zakłada, że jeszcze w tym roku przeznaczy na realizację ustawy 200 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i 50 mln zł z Funduszu Pracy.

Ustawa ma mieć bezpośrednie zastosowanie przez rok - do końca czerwca 2014 r. Po tej dacie przewidziany w niej mechanizm ochrony miejsc pracy będzie uruchamiany rozporządzeniem rządu, jeśli stopa krajowego bezrobocia będzie równa lub wyższa niż 7 proc.

bCNNeCGG
kryzys
wiadomości
wiadmomości
kraj
gospodarka
prawo
najważniejsze
gospodarka polska
wiadmości
pap
0
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)