Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent przedłużył misję w Afganistanie

0
Podziel się:

Wydatki w okresie od połowy kwietnia do połowy października przewidziano na 177,4 mln zł.

Prezydent przedłużył misję w Afganistanie
(st. chor. Adam Roik/isaf.wp.mil.pl)
bEKOEpAl

Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek rządu, przedłużył pobyt Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie do 13 października 2013 r. - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

_ - Postanowienie zakłada, że w ramach XIII zmiany PKW użyte zostaną siły o liczebności do 1800 żołnierzy i pracowników wojska w Afganistanie oraz do 200 żołnierzy i pracowników wojska w odwodzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej _ - napisano w komunikacie.

BBN przypomina, że będzie to ostatnia zmiana PKW o takiej wielkości, przed zmniejszeniem kontyngentu jesienią, a Polska zakończy operację bojową do końca 2014 r. Od jesieni stan PKW Afganistan ma zmniejszyć się do około 1000 żołnierzy i cywili.

bEKOEpAn

Wydatki związane z użyciem kontyngentu w tym roku MON zaplanował na około 508,9 mln zł, w tym koszty bieżące - na 354,7 mln zł. Wydatki w okresie od połowy kwietnia do połowy października przewidziano na 177,4 mln zł.

Do zadań polskiego kontyngentu, który uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF), należy wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa w zapewnieniu bezpieczeństwa w dziewięciu dystryktach prowincji Ghazni i zapewnianie bezpieczeństwa na odcinku drogi Kabul-Kandahar przebiegającym przez prowincję. Polacy szkolą też afgańskich żołnierzy i policjantów, zajmują się wspieraniem afgańskich władz i administracji lokalnej w odbudowie infrastruktury cywilnej i realizują projekty pomocowe i rozwojowe oraz wspierają udzielanie pomocy humanitarnej.

Od 1 kwietnia za utrzymanie bezpieczeństwa w prowincji Ghazni odpowiada miejscowa armia i policja. Zadania Polaków to przede wszystkim doradztwo i wspieranie Afgańczyków. Polscy żołnierze wciąż odpowiadają za ochronę bazy w Ghazni przed atakami rakietowymi i moździerzowymi. Nie przestali też patrolować drogi Kabul-Kandahar.

Obecnie misję w Afganistanie kończy 12. zmiana polskiego kontyngentu wojskowego, którą w większości tworzą żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, dowodzeni - i w Polsce, i w Afganistanie - przez gen. bryg. Andrzeja Tuza. Trzonem 13. zmiany mają być żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, a dowódcą kontyngentu zostanie dowódca tej brygady gen. bryg. Marek Sokołowski.

bEKOEpAt

W 2014 r. dowodzone przez NATO siły ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko. W Afganistanie, który nadal ma otrzymywać finansową pomoc od Zachodu, pozostaną jednak zachodni doradcy i instruktorzy.

Od 2007 r. w Afganistanie śmierć poniosło 39 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Ostatnią śmiertelną ofiarą był st. szer. Paweł Ordyński, który zginął 20 marca w wybuchu miny-pułapki.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO w Afganistanie. 25 osób nie żyje Zarówno w prowincji Andar, jak i Helmand według informacji NATO dokonano precyzyjnych uderzeń, co zazwyczaj odnosi się do ataków lotniczych.
Oto, jak talibowie doradzają krajom NATO Kraje członkowskie NATO powinny iść za przykładem Francji i wycofać swe wojska z Afganistanu - wynika z oficjalnego komunikatu.
Polska dotrzyma słowa w sprawie Afganistanu Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnia, że Polska pozostanie lojalnym członkiem NATO i nie wycofa swoich wojsk z Afganistanu przed 2014 rokiem.
bEKOEpAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)