Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lech kaczyński
03.03.2010 15:08

Prezydent: Rostowski jest jeszcze w lesie

Zdaniem Kaczyńskiego rządowy plan uzdrowienia finansów to zbiór luźnych pomysłów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Lech Kaczyńskiuważa, że projekty ustaw przedstawianych przez ministra finansów to jak na razie zbiór luźnych pomysłów. Nie zamierza go poprzeć. *

Jacek Rostowski przedstawił wczoraj prezydentowi założenia do pierwszych ustaw składających się na rządowy plan naprawy finansów publicznych. Liczył na poparcie prezydenta, przy czym Lech Kaczyński mówił później, że czeka na konkrety.

Lech Kaczyński powiedział, że nie podoba mu się projekt dotyczący rent kapitałowych.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

Lech Kaczyński nie zamierza deklarować poparcia dla ustaw składających się na rządowy plan naprawy finansów, przed poznaniem ich treści.

Rząd musi się zmierzyć z największym w historii deficytem

Zakładany na ten rok deficyt budżetowy to ponad 52 miliardy złotych. To jednocześnie największa dziura budżetowa w historii, choć lepsze wyniki PKB mogą ją nieco zmniejszyć.

Zdaniem ekonomistów duże problemy polskiego budżetu wynikają w tej chwili przede wszystkim ze zbyt dużej liczby tzw. wydatków sztywnych, które skutecznie uniemożliwiają jakiekolwiek oszczędności.

Dlatego też, by walczyć z problemami w kasie państwa, rząd przyjął niedawno plan konsolidacji finansów publicznych. Zakłada on tzw. regułę wydatkową. Dzięki niej dług publiczny Polski ma nie przekroczyć poziomu 55 proc. PKB zarówno w roku 2010, jak i w latach 2011 i 2012.

Plan zakłada też istotne przyspieszenie prywatyzacji, co ma pozwolić na ograniczenie przyrostu długu publicznego. Przewidywane jest też obniżenie odpisów z wpływów z prywatyzacji na Fundusz Reprywatyzacji z dotychczasowych 5 procent do 1,5 procent oraz na Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców z 15 procent do 3 procent.

Tagi: lech kaczyński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz