Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
15.10.2012 17:02

Prezydent wystąpił do KNF. Chce ułatwienia dostępu do kredytów

Szef Kancelarii Prezydenta, w imieniu Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o weryfikację rekomendacji dla banków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że postulowana przez niego weryfikacja przez KNF rekomendacji dla banków tak, by ułatwić dostęp do kredytów oraz poręczeń, to konieczne działanie na rzecz wsparcia małych i średnich firm oraz młodych ludzi startujących w biznesie. *Szef Kancelarii Prezydenta, w imieniu Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o weryfikację rekomendacji dla banków tak, by ułatwić dostęp do kredytów oraz poręczeń dla małych i średnich firm. O zamiarze wystąpienia do KNF prezydent poinformował w piątkowym wywiadzie.

Dziś Komorowski powiedział, że wprowadzenie ułatwień nie jest związane ze zmianami ustawowymi oraz dodatkowymi pieniędzmi, lecz z bardzo prostymi zmianami _ w zakresie przepisów wewnętrznych nadzoru finansów publicznych i przeniesienia ich na praktykę działania banków _.

_ - Uważam, że ten kierunek działania jest absolutnie konieczny i bardzo realnie rozwiązujący nabrzmiałe problemy młodych ludzi startujących w życie biznesowe, albo małych przedsiębiorców, którzy chcieliby spróbować się z wolnym rynkiem. Uważam, że to jest znakomite uzupełnienie całego pakietu działań, zapowiadanych także przez pana premiera, które odpowiadałyby na potrzebę podtrzymania wzrostu gospodarczego w naszym kraju _ - podkreślił prezydent.

Dodał, że dla niego przedziwną jest sytuacja, w której młodzi ludzie - często bardzo zaradni, dobrze sobie radzący w życiu i zarabiający przyzwoite pieniądze - nie mogą korzystać z dostępności kredytu tylko dlatego, _ że w sposób formalny traktowany jest typ ich umowy o pracę, a nie efekty tej pracy _.

_ - Może więc być dobrze zarabiający młody człowiek bez żadnej szansy na uzyskanie kredytu, bo jego umowa o pracę jest umową na czas określony. Z takiego kredytu mógłby natomiast skorzystać, gdyby miał nawet słabo opłacaną pracę, ale na umowę pełnoprawną _ - mówił Komorowski.

Jego zdaniem taki stan rzeczy trzeba zmienić. _ - To jest absolutnie możliwe i w tym duchu jest utrzymany list, który w moim imieniu do prezesa KNF skierował szef kancelarii, pan minister Jacek Michałowski _ - dodał prezydent.

Wcześniej w poniedziałek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek podała, że w opinii prezydenta _ obecnie obowiązujące regulacje w znaczącym stopniu ograniczają dostępność kredytów dla małych i średnich firm, w szczególności mikroprzedsiębiorstw i osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a także dla osób zatrudnionych na podstawie umów czasowych, w tym pracujących na podstawie umów o dzieło i umów na zlecenie _.

_ - Według prezydenta działania KNF, które zmierzałyby do ułatwienia dostępu do kredytów oraz poręczeń tym grupom, mogłyby okazać się istotnym instrumentem pobudzającym rozwój tego sektora, a wobec tego rozwój społeczny i gospodarczy kraju _ - zaznaczyła w rozmowie Trzaska-Wieczorek.

W piątkowym wywiadzie Komorowski zapowiedział, że wystąpi do KNF, by wyeliminować zbędne ograniczenia utrudniające dostęp do kredytów i możliwości korzystania z poręczeń.

_ - Według mnie w ogromnej mierze jest to efektem przesztywnionych regulacji, które powinny być przedmiotem uwagi Komisji Nadzoru Finansowego. Tak, aby to się przeniosło na praktykę działania banków przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa ich funkcjonowania _ - zaznaczył prezydent.

Komorowski ocenił, że nie jest to problem dodatkowych środków finansowych ani zmian w ustawie, tylko zmian w praktyce funkcjonowania banków. - _ A ta praktyka dzisiaj w stopniu bardzo istotnym ogranicza realną możliwość funkcjonowania młodych ludzi oraz małego i średniego biznesu _ - zaznaczył prezydent.

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym oraz nadzór m.in. nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych.

Do zadań Komisji należy podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego; działań mających na celu rozwój tego rynku, a także m.in. udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad nim.

Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie jego prawidłowego funkcjonowania, stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku. Nadzór nad działalnością KNF sprawuje premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Kredyty dla firm bardziej dostępne? Jeśli... Szef Kancelarii Prezydenta, w imieniu Bronisława Komorowskiego, zwrócił się do przewodniczącego KNF o weryfikację rekomendacji dla banków.
Polska do Unii: To nie wystarczy Przedstawiciele resortu finansów i KNF przedstawili w czwartek posłom sejmowej komisji finansów publicznych informację na temat kierunków zmian w europejskim systemie nadzoru bankowego.
Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny. Znikają limity Banki zyskają więcej swobody w podejmowaniu decyzji kredytowych.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz