Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problemy LOT. Minister zapewnia: nie ma mowy o upadku

0
Podziel się:

Wiceminister skarbu Rafał Baniak podkreśla, że wyniki finansowe przewoźnika są po 9 miesiącach o prawie 50 milionów złotych lepsze wobec założeń.

Problemy LOT. Minister zapewnia: nie ma mowy o upadku
(Labudzki/Reporter)
bECCkBDp

PLL LOT poprawiają wyniki finansowe i po 9 miesiącach są one lepsze o prawie 50 mln zł wobec planu restrukturyzacji złożonego do KE - poinformował dziś wiceminister skarbu Rafał Baniak (na zdjęciu). Dodał, że linia może wystąpić o pomoc publiczną w listopadzie.

_ - Spółka realizuje konsekwentnie plan restrukturyzacji. Po dziewięciu miesiącach wynik LOT z działalności podstawowej _(czyli przewozu pasażerów) _ jest lepszy o około 50 milionów złotych wobec planu złożonego do Komisji Europejskiej _ - powiedział wiceminister.

Baniak nie wykluczył, że LOT może wystąpić do resortu skarbu o wypłatę drugiej transzy pomocy publicznej w listopadzie, a nie w październiku, jak wcześniej informowała spółka.

bECCkBDr

LOT w grudniu 2012 r. otrzymała 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej.

_ - Kiedy dokładnie zarząd LOT zwróci się z prośbą o wypłatę drugiej transzy będzie jeszcze zależało od wyników spółki, które są na bieżąco realizowane i analizowane. Wtedy może się okazać, że nie będzie to 381 mln zł, ale 300 mln zł, lub mniej. To zależy od bieżąco monitorowanych wyników i potrzeb płynnościowych spółki _ - powiedział wiceminister.

Plan restrukturyzacji PLL LOT, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Prezes firmy podkreślał wcześniej, że zrobi wszystko, by wsparcie właściciela było jak najmniejsze. Zgodnie z założeniami planu restrukturyzacyjnego, LOT ma uzyskać trwałą rentowność począwszy od 2015 roku.

_ - Nie ma mowy o upadku LOT _ - zapewnił Baniak.

bECCkBDx

Na koniec roku przewoźnik planuje poprawić wynik i zmniejszyć stratę do ok. 132 mln zł wobec planu do KE, który zakłada stratę na poziomie ok. 142 mln zł.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

bECCkBDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)