Notowania

cukier
30.11.2009 12:54

Producenci cukru łączą siły

UOKiK zgodził się na przejęcie kontroli nad British Sugar Overseas Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UOKiK)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (na zdjęciu) wydała zgodę na przejęcie przez Pfeifer&Langen Polska kontroli nad British Sugar Overseas Polska.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, udział rynkowy spółki Pfeifer&Langen w kampanii 2008/2009 wynosił 15,6 proc. (dysponowała ona 3 cukrowniami), a British Sugar - 12,7 proc. (1 cukrownia w Glinojecku). Udział w rynku największej w Polsce Krajowej Spółki Cukrowej wynosił 36,5 proc. Ponadto cukier w Polsce produkują dwie niemieckie spółki - Nordzucker i Sudzucker.

Transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział firmy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Pfeifer&Langen Polska należy do grupy kapitałowej Pfeifer&Langen, która na rynkach europejskich zajmuje się produkcją i dystrybucją cukru. Według IERiGŻ, w kampanii 2008/2009 spółka wyprodukowała ok. 200 tys. ton cukru. British Sugar Overseas Polska należy do grupy kapitałowej Associated British Food Group. Produkcja cukru w kampanii 2008/2009 wyniosła 161 tys. ton.

- Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku - informuje Małgorzata Cieloch z UOKiK.

  * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
  * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: cukier, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz