Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Producenci i dystrybutorzy alkoholu apelują do posłów

0
Podziel się:

Podwyżka akcyzy spowoduje, że alkohol u naszych sąsiadów będzie znacznie tańszy niż w Polsce - ostrzegają producenci.

Producenci i dystrybutorzy alkoholu apelują do posłów
(Dedek/Reporter)

Branża spirytusowa i handlowcy przestrzegają przed podnoszeniem akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Ich zdaniem, zaszkodzi to polskiej gospodarce i budżetowi państwa. Apel o mniejszą skalę przyszłorocznej podwyżki skierowali do parlamentarzystów.

Organizacje zrzeszające producentów napojów spirytusowych, handel i dystrybucję podpisały dziś wspólny _ Apel do posłów i senatorów RP o zmniejszenie planowanej podwyżki podatku akcyzowego na napoje spirytusowe _.

Prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego Leszek Wiwała ostrzega przed podniesieniem akcyzy od 1 stycznia przyszłego roku. Podwyżka akcyzy o 15 procent spowoduje, że wódka w Niemczech będzie tańsza niż w Polsce. To, jego zdaniem, może oznaczać, że część konsumentów zakupi ją w Niemczech i wesprze tamtejszy budżet.

Leszek Wiwała dodaje, że większa akcyza może też oznaczać wzrost szarej strefy. Działo się tak za każdym razem, kiedy poszczególne rządy podnosiły akcyzę.

Postulaty ZPPPS poparli handlowcy. Prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz uważa, że zmiana akcyzy na wysokoprocentowe alkohole przyniesie straty przedsiębiorcom. Prezeska POHiD wyjaśnia, że podwyżka szczególnie uderzy w najmniejsze sklepy.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada wzrost akcyzy na wysokoprocentowy alkohol o 15 procent. Oznacza to, że cena półlitrowej butelki wódki może wzrosnąć około 1,8 złotych.

Przedstawiciele branży alkoholowej powołują się na raport Instytutu Sobieskiego. Eksperci opierając się na danych historycznych i prognozach rynkowychoszacowali , że spadek sprzedaży mocnych alkoholi będzie dużo większy niż założony w ustawie. Podobnie prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) szacując ponad 10 proc. spadek rynku napojów spirytusowych po podwyżce akcyzy o 15 proc..Jak podkreślają, już teraz poziom akcyzy w cenie butelki alkoholu w Polsce sięga 55 proc. jej ceny, tymczasem u naszych sąsiadów to około 45 proc.

Przedstawiciele branży podkreślają, że Polacy chętnie sięgają po alkohol bez banderoli. Co szósty mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego przyznaje, że miał kontakt z tanim alkoholem bez banderoli. Zakupu dokonał sam bądź przez przyjaciół i członków rodziny. To wyniki badania przeprowadzonego w ramach akcji społecznej _ Stop nielegalnemu alkoholowi _ prowadzonej
w sierpniu przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w trzech najbardziej zagrożonych województwach (zachodniopomorskie, pomorskie, podkarpackie).

Letnia kampania ZP PPS pokazała, że Polacy są często świadomi zagrożeń zdrowotnych związanych z spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia, jednak nie odstrasza ich to przed zakupem. Jak podkreślają eksperci, aby zwalczyć problem sama edukacja nie wystarczy, szczególnie jeżeli różnica w cenie i dostępność nielegalnego alkoholu będą tak duże.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)