Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apteka
30.12.2008 12:31

Producenci leków będą mieli problem

Od 1 stycznia zostanie wstrzymana produkcja 1462 leków dostępnych w aptekach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

Pierwszego stycznia zostanie wstrzymana produkcja 1462 leków sprzedawanych w polskich aptekach. Ich producenci nie złożyli wymaganej dokumentacji badań - zapowiada *Wojciech Łuszczyna,* rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Zaznaczył także, iż leki wyprodukowane przed początkiem 2009 roku nie zostaną wycofywane z rynku. Pacjenci będą mogli kupować je do momentu wyczerpania zapasów lub wygaśnięcia terminu ważności.

Od pierwszego stycznia - zgodnie z unijnym prawem - w aptekach będą mogły być sprzedawane wyłącznie leki, które przeszły pozytywną weryfikację Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (tzw. harmonizację). Producenci mieli sześć lat na dostarczenie dokumentacji badań.

Raport Money.pl
*Obroty e-aptek urosną o 1000 procent * E-apteki spodziewają się, że w ciągu czterech najbliższych lat rynek ten czeka prawdziwa eksplozja. Ma urosnąć dziesięć razy. zobacz raport Money.pl

W ocenie Łuszczyny, w większości przypadków, niedostarczenie dokumentacji wynika z małego zainteresowania lekami. - _ Producentom nie opłaca się inwestować w badania nad produktami, które są już przestarzałe i słabo się sprzedają _ - podkreślił rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski podkreślał w grudniu, że _ produkty lecznicze, które nie będą zharmonizowane, nie są produktami, których nieobecność na rynku spowoduje zamieszanie w leczeniu pacjentów, gdyż praktycznie na wszystkie, oprócz jednego, istnieją zamienniki _. Zaznaczył, że resort po Nowym Roku przedstawi listę leków zharmonizowanych i niezharomnizowanych.

Raport Money.pl
*Polacy łykają miliardy w tabletkach * Prawie 190 złotych w zeszłym roku wydał każdy Polak na leki bez recepty. Coraz częściej kupujemy lekarstwa w sklepach, na stacjach benzynowych. zobacz raport Money.pl
Tagi: apteka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz