Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Producent viagry szantażował prokuratora?

0
Podziel się:

Pfizer próbował w ten sposób zatuszować sprawę testów leku Trovan w Nigerii.

Producent viagry szantażował prokuratora?
(PAP/EPA)

*Pfizer miał wynająć detektywów, by znaleźli dowody przeciw prokuratorowi generalnemu Nigerii, *aby skłonić go do zrezygnowania z postępowania przeciw Pfizerowi. Testy leku Trovan przeprowadzone przez Pfizer spowodowały w Nigerii śmierć 11 dzieci.

Amerykański gigant farmaceutyczny zatrudniał detektywów, by wywrzeć presję na prokuratora generalnego Michaela Aondoakaę, by oskarżyć go o korupcję i zmusić do zarzucenia sprawy przeciw Pfizerowi - podał w czwartek brytyjski dziennik _ The Guardian _ powołując się na dyplomatyczne depesze ujawnione przez portal WikiLeaks.

Stan Kano, położony na północy Nigerii, skarżył największego na świecie producenta leków w maju 2007 roku, żądając dwóch mld dolarów odszkodowania za testowanie na dzieciach Trovanu - leku na zapalenie opon mózgowych. Według władz stanowych podczas tych prób Trovan zabił 11 dzieci a kilkadziesiąt uczynił kalekami.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Ostatecznie Pfizer i władze stanowe zdecydowały się na ugodę pozasądową i gigant farmaceutyczny wypłacił władzom stanowym jedynie 75 mln dolarów.

Agencja Reutera, która przytacza ten przeciek za brytyjskim dziennikiem podkreśla, że nie miała możliwości zweryfikowania tych informacji i nie zdołała uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli Pfizera.

Depesza ujawniona przez WikiLeaks i cytowana przez _ Guardiana _ zawiera odniesienie do spotkania pomiędzy szefem oddziału Pfizera w Nigerii Enrico Liggerim z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

_ Według Liggeriego, Pfizer zatrudnił śledczych, by odkryli korupcyjne powiązania prokuratora federalnego i zmusili go do zarzucania postępowania federalnego _ - głosi depesza dyplomatyczna z maja 2009 roku wysłana z ambasady USA w Abudży. Według Liggeriego detektywi Pfizera mieli przekazywać informacje na temat prokuratora mediom.

_ Seria artykułów na temat domniemanej korupcji Aondoakai ukazała się w lutym i marcu tego roku _ - brzmi tekst dyplomatycznej relacji. W lutym prokurator Aondoakai został zwolniony przez prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

W 1998 w USA Trovan został dopuszczony do obiegu, lecz wyłącznie jako lek dla dorosłych. Po przypadkach uszkodzenia wątroby podczas stosowania Trovanu, leczenie nim jest w Stanach Zjednoczonych dopuszczalne tylko w sytuacji zagrożenia życia. UE zakazała stosowania Trovanu w 1999 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t101296.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;ostrzega;przed;represjami;wobec;wikileaks,150,0,732310.html) ONZ ostrzega przed represjami wobec WikiLeaks Wywieranie presji na prywatne firmy jest niepokojące - ocenia Navi Pillay, zajmująca się prawami człowieka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t115620.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;brazylii;broni;tworcy;wikileaks,37,0,732197.html) Prezydent Brazylii broni twórcy Wikileaks Luiz Inacio Lula da Silva zaprotestował przeciwko aresztowaniu Juliana Assange.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/hakerzy;przejeli;strone;szwedzkiego;rzadu;kierowali;do;wikileaks,232,0,731880.html) Hakerzy przejęli stronę szwedzkiego rządu. Kierowali do Wikileaks Stworzyli też witrynę, która ma w adresie imię i nazwisko szwedzkiej minister sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t47385.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wikileaks;shell;weszyl;w;nigerii,217,0,731609.html) Wikileaks: Shell węszył w Nigerii Koncern posiada swoje źródła we wszystkich istotnych dla firmy ministerstwach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)