Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Produkcja przemysłowa bardzo mocno w górę

0
Podziel się

GUS opublikował informacje na temat wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu.

Produkcja przemysłowa bardzo mocno w górę
(ZA Puławy/Materiały prasowe)
bDJjCKhx

Aktualizacja, godz. 15.05

Bardzo dobre informacje z polskiego przemysłu. Produkcja w lipcu była większa aż o 6,3 procent w porównaniu do ubiegłego roku - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Wynik jest lepszy od wcześniejszych prognoz analityków, którzy szacowali, że w ciągu roku produkcja przemysłowa w naszym kraju wzrosła o około 5,1 procent. Z kolei w czerwcu wynik ukształtował się na poziomie 3 procent r/r.

bDJjCKhz

Jak poinformował GUS, produkcja w lipcu była też wyższa o 1,5 procent w porównaniu do czerwca tego roku. Największy skok o 6,8 procent r/r zanotowaliśmy w kategorii przetwórstwo przemysłowe. Nieco w tyle pozostało górnictwo z wynikiem 3,9 procent r/r.

- _ W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 21,9 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 13,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 13,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,2 proc., mebli - o 9,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 9,6 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 8,0 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 8,0 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7,7 proc. oraz artykułów spożywczych - o 5,4 proc. _ - czytamy w komunikacie GUS.

Z kolei produkcja spadła w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 8,1 proc., w produkcji napojów - o 3,1 proc. oraz maszyn i urządzeń - o 3,0 proc.

Opublikowane dzisiaj dane o produkcji przemysłowej potwierdzają odbicie w polskiej gospodarce. Świadczą o nim też wczorajsze informacje z polskiego rynku pracy. Według GUS w lipcu średni wzrost płac w przedsiębiorstwach wyniósł 3,5 procent r/r, co były wynikiem lepszym od prognoz rynkowych. Problemem jest wciąż spadek zatrudnienia (0,7 procent r/r), który był zgodny z prognozami.

bDJjCKhF

Najnowsze wieści z polskiej gospodarki wywołały pozytywne reakcje wśród inwestorów obecnych na rynku walutowym. Obecnie widać wyraźne umocnienie złotego w stosunku do głównych walut: polska waluta rośnie o około 0,5 procent do euro i frankach szwajcarskiego oraz o około 1 procent do dolara.

Warto również zauważyć, że dzisiejsza publikacja GUS potwierdza również to, iż nie mamy co liczyć na kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce. - _ Z punktu widzenia przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej dzisiejszy odczyt jest kolejnym z serii, który utwierdzać będzie gremium w przekonaniu co do słuszności zakończenia cyklu obniżek stóp procentowych _ - mówi Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka banku Raiffeisen. - _ Scenariusz ewentualnych kolejnych obniżek staje się coraz bardziej nieprawdopodobny, a w jego miejsce w coraz większym stopniu pojawiać się będą w najbliższych miesiącach spekulacje na temat momentu możliwego rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej. Sądzimy, że pole do pierwszych podwyżek stóp procentowych pojawi się w drugiej połowie 2014 roku - dodaje . _

Czytaj więcej w Money.pl
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m262871.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kryzys;sie;konczy;polska;gospodarka;przyspiesza,158,0,1360798.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To koniec kryzysu. Polska gospodarka go nie odczuła?
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m265569.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiana;pkb;w;2013;roku;spadnie;do;1;5;procent;gorsze;wykonanie;budzetu,74,0,1292618.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nici z wcześniejszych planów Rostowskiego. PKB spadnie do 1,5 procent
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m270242.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowelizacja;budzetu;na;2013;r;rzad;zwiekszyl;deficyt;o;16;mld;zl,49,0,1366321.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Deficyt większy o 16 mld. Rząd zadecydował
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m190326.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/regula;wydatkowa;dobrze;ze;rzad;wycofuje;sie;z;blednych;decyzji,218,0,1366234.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kołodko chwali rząd. "Wycofuje się z błędów"

bDJjCKia
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)