Notowania

gospodarka polski
19.12.2011 14:26

Produkcja przemysłowa zaskakuje analityków

Według analityków w listopadzie produkcja przemysłowa miała wzrosnąć o 5,5 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Toyota/Materiały prasowe)

Produkcja przemysłowa w listopadzie w skali roku wzrosła o 8,7 procent. To o dwa punkty procentowe więcej niż miesiąc wcześniej i zdecydowanie więcej niż oczekiwali analitycy.

Największy wzrost - o 9,5 proc. w ujęciu rocznym - odnotowały przedsiębiorstwa przemysłowe. Wśród nich największą dynamiką mogą się pochwalić producenci mebli, którzy wyprodukowali o prawie 21 procent niż dwanaście miesięcy wcześniej. O ponad 19 proc. zwiększyła się produkcja metali, a o niemal 15 proc. pojazdów samochodowych.

Największy spadek w listopadzie zanotowali natomiast producenci wyrobów farmaceutycznych - o 15,1 proc., a także kopalnie węgla kamiennego i brunatnego - o 11,2 procent.

Wcześniej analitycy ankietowani przez ISB prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrośnie o 5,5 proc. w skali roku, a analitycy z Ministerstwa Gospodarki spodziewali się, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o około 6,5 proc. **

Specjaliści z banków komercyjnych ankietowanych przez PAP spodziewają się, że produkcja przemysłowa w listopadzie, w ujęciu rok do roku, wzrosła o 5,7 proc. wobec wzrostu w październiku o 6,5 proc.

- _ Dzięki deprecjacji złotego poprawia się konkurencyjność polskiego przemysłu. Rośnie eksport netto. Niewykluczone więc, że w 2011 roku wzrost PKB przekroczy nawet 4 proc. _ – tak skomentował dane GUS Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

_ - Polski przemysł jest ciągle silny. Bardzo mocno rośnie przetwórstwo przemysłowe. Jeśli mamy szybki wzrost produkcji przy stabilizacji lub spadku popytu zagranicznego, oznaczać to może działanie mechanizmu, jak w 2009 roku. Osłabienie złotego krótkookresowo poprawia konkurencyjność polskiego przemysłu. Dobre nastroje w przemyśle przekładają się na wzrost wynagrodzeń, a to powinno pozytywnie wpłynąć na zachowania gospodarstw domowych, czyli zachęcić je do utrzymania dotychczasowej skłonności do konsumpcji. _ – dodaje Jacek Adamski.

O kondycji polskiej gospodarki czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t129391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;optymistycznie;prognoza;pkb,157,0,783773.html) Rząd optymistycznie. Prognoza PKB Resort gospodarki szacuje, że stopa bezrobocia na koniec roku spadnie do 10,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;nbp;ujawnia;co;czeka;nas;w;przyszlym;roku,138,0,978826.html) Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku Recesja? Marek Belka uważa, że nasza gospodarka i złoty....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;przyznaje;ze;z;polska;gospodarka;,240,0,953584.html) Rząd przyznaje, że z polską gospodarką.... Resort finansów komentuje dane za trzeci kwartał tego roku.
Tagi: gospodarka polski, produkcja przemysłowa, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz