Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samochody
22.08.2005 18:24

Produkcja samochodów spadła o 4,7 proc.

Od stycznia do końca lipca wyprodukowano w Polsce 302.155 samochodów osobowych, o 4,7 proc. mniej niż przed rokiem - podał instytut Samar.

Podziel się
Dodaj komentarz

W lipcu wyprodukowano 48.061 aut, o 10 proc. mniej niż w czerwcu i o 1,4 proc. więcej niż w lipcu 2004.

Zdaniem analityków Samaru, rezultat siedmiu miesięcy bieżącego roku, mimo że nieco gorszy niż przed rokiem, wciąż można uznać za dobry. Jest to zasługa utrzymującego się dużego popytu na nasze auta poza granicami Polski. Ponad 93 proc. wyprodukowanych w lipcu samochodów znalazło nabywców właśnie za granicą.

Największym polskim wytwórcą aut osobowych jest Fiat, z 55,3-proc. udziałem w produkcji całkowitej w lipcu. Drugą pozycję, z wynikiem 22,2 proc., zajmuje Opel, a trzecią Volkswagen - 16,2 proc. Dalej jest FSO z udziałem 6,3 proc.

Po siedmiu miesiącach w rankingu wytwarzanych w Polsce modeli, z niemal 45-proc. udziałem w całkowitej produkcji samochodów osobowych, prowadzi fiat panda. Na drugiej pozycji znajduje się opel astra, z 13,5 proc. udziałem, tuż za nim wersja osobowa volkswagena caddy - 11,6 proc. i fiat seicento - 10,6 proc.

Dalsze miejsca w kolejności zajmują: opel agila, z 8,7 proc. udziałem, FSO lanos - 6 proc., VW transporter - 4,8 proc. oraz FSO matiz - 0,38 proc.

Jak podaje Samar, w lipcu z taśmy zakładów Opla w Gliwicach zjechało 17 pierwszych nowych opli zafira, których produkcja ma ruszyć pełną parą już we wrześniu.

Przez pierwszych 7 miesięcy tego roku w Polsce wyprodukowano 52.625 samochodów dostawczych, o 30 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W samym lipcu wytworzono 5.499 takich aut, o 20 proc. mniej niż w czerwcu, ale o ponad 22 proc. więcej niż w lipcu 2004 r.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na polskie auta dostawcze na rynkach zagranicznych - 91 proc. produkcji trafia na eksport - informuje Samar.

Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który w lipcowej produkcji całkowitej ma 81-proc. udział. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat, z udziałem 16,8 proc.

Spośród wytwarzanych w Polsce aut dostawczych największym powodzeniem, zarówno na rynku polskim jak i za granicą, cieszy się VW caddy. Jego udział w produkcji wynosi prawie 66 proc. Tuż za nim plasuje się drugi model tej samej firmy - transporter z udziałem blisko 16 proc. Na trzeciej pozycji jest natomiast fiat panda van. Udział tego modelu w produkcji całkowitej samochodów dostawczych na rynku polskim wyniósł na koniec lipca 12,6 proc.

Tagi: samochody, auta, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz