Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
produkcja przemysłowa
17.10.2012 19:07

Produkcja w Polsce. Ministerstwo komentuje dane

Zobacz, jak na nowe dane zareagował resort gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)

Analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekują w październiku 2012 roku rocznego wzrostu produkcji przemysłowej o około 2,0 proc. - poinformował resort gospodarki w komentarzu do wrześniowych danych o produkcji przemysłowej.

Produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 5,2 proc. rdr, po wzroście o 0,5 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła we wrześniu rdr o 1,6 proc., a mdm spadła o 1,4 proc.

Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu w ujęciu dwunastomiesięcznym spadła o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem wzrosła o 8,4 proc.

W poprzednim miesiącu produkcja przemysłowa znajdowała się jeszcze nad kreską i wynosiła pół procent w skali roku. Największy spadek zanotował sektor przetwórstwa przemysłowego, który spadł o 5,6 procent. Najlepiej przed kryzysem obronił się sektor użyteczności publicznej (energia, gaz, wodociągi).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/73/87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja;w;polsce;mocno;hamuje,141,0,1180045.html) *Dane GUS: Przemysł w Polsce odczuwa znaczne pogorszenie * Tak duże zahamowanie polskiego przemysłu to olbrzymie zaskoczenie dla ekonomistów.

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2012 r. spadła w 27 działach gospodarki, wzrosła zaś w 7 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

_ - W stosunku do września ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 18,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,8 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 12,7 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,1 proc. oraz metali - o 5,8 proc. _ - napisano w komentarzu.

_ - Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 7 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 11,2 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 2,0 proc. oraz artykułów spożywczych - o 0,6 proc. _ - dodano.

Jak twierdzi główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski, dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i budowlanej wpisują się w scenariusz wyraźnego hamowania polskiej gospodarki, które wynika z trzech czynników: recesji w strefie euro, ograniczenia inwestycji oraz niższej dynamiki konsumpcji w Polsce.

Produkcja przemysłowa spadła o 5,2 proc. rok do roku, a budowlana o 17,8 proc. rok do roku. Nawet kiedy _ oczyścimy _ te dane z wpływu różnicy dni roboczych, zobaczymy, że przemysł hamuje a budownictwo jest w głębokiej recesji.

Szczególnie niepokojący jest spadek aktywności w dziedzinie wznoszenia budynków, co pokazuje, że recesja w budownictwie jest szeroko zakrojona - dotyka więcej branż niż tylko te związane z inwestycjami publicznymi.

Dane wpisują się w scenariusz obniżenia dynamiki PKB do ok. 1-1,5 proc. rok do roku w IV kwartale 2012 r. Reakcją Rady Polityki Pieniężnej będzie obniżenie stóp procentowych zarówno w listopadzie jak i grudniu - po 0,25 pkt procent. Dane są negatywne dla złotego i pozytywne dla obligacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Chwalą się szybkim wzrostem wydobycia Galp Energia, największa spółka paliwowo-wydobywcza Portugalii, zwiększyła eksploatację złóż ropy naftowej o blisko 25 procent.
Zaskakujące dane. Miało być znacznie gorzej Produkcja przemysłowa w strefie euro zaskoczyła ekspertów. Sprawdź najnowsze dane z Polski.
Międzynarodowy bank obniża prognozy dla Polski Pogorszyły się liczne wskaźniki. _ Wszystkie te czynniki miały wpływ na naszą decyzję o prognozie _.
Tagi: produkcja przemysłowa, przemysł, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz